4 پرسش شایع درباره ی موی صورت آقایان

من میتونم نقشی در رویش موی ریش یا سبیل داشته باشم؟

پس هم مقدار و مکان رویش مو و هم کیفیت موی صورت براساس ژنتیک استواره. بعضی مردان موهای کلفتی دارن و دوره کوتاهی پس از شروع بلوغ یا درمان با تستوسترون دارای صورت پُر مویی می شن، در حالی که بعضیا دیگه هیچوقت موی کاملی در زیر ریش یا سبیل خود ندارن و بعضی فقط در نواحی چانه و دور و بر اون مو دارن و یا فقط موی کمی در ناحیه گونه دارن.

بعضی ممکنه دارای نواحی طاس در ناحیه ریش باشن و یا ریش اونا به صورت Patchy یا تیکه ای باشه. این مدل رابطه زیادی با ویژگی ژنتیکی فرد داره و ممکنه با نسبت بابایی فرد رابطه قوی نداشته باشه یعنی در صورت پُر مویی پدر یا داداش این قضیه رد نمی شه.

با در نظر گرفتن مدت زمان رویش مو پس از شروع درمان با تستوسترون، آدما به اشکال متفاوتی به درمان جواب میدن.

کلا موی صورت درزمان چند سال تمایل به کلفت شدن داره و بیشتر پسران پس از شروع بلوغ چند سال زمان میبره که موی صورت کلفت و پُری داشته باشن.

خیلی از آقایون در اوایل دهه دوم زندگی موهای صورت شون به صورت تیکه تیکه (Patchy) است اما همینا در اواخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم دارای ریش پُِرتری می شن.

در مورد کسائی که جهت رویش موی صورت تستوسترون داده می شه، همکاری خیلی با اهمیته چون ممکنه این روند چند سال طول بکشه.

تراشیدن موی صورت باعث کلفت تر شدن یا رشد سریع تر اون می شه؟

نه، این یه احساس غلطه. اون چه که باعث می شه موی صورت شما پس از تراشیدن به نظر کلفت تر برسه اینه که موها در نزدیکی ریشه مو کلفت تر و تیره تر هستن پس با تراشیدن مو، مو رو از نزدیکی ریشه می برید و اینطوری کلفت ترین ناحیه مو که در نزدیک پوست هست این منظره رو بوجود میاره.

موی تراشیده شده خارج شده از سطح پوست باعث ایجاد حالت زبری روی سطح پوست 1 یا 2 روز پس از تراشیدن می شه و با ادامه رشد مو، این حالت زبری کمتر می شه.

اگه این باور درست باشه بیشتر آدمایی که هر روز موهای صورت شون رو می تراشند، باید ریش پُر و کاملی داشته باشن در حالی که خیلی از اونا دارای ریشای ناکامل هستن.

رنگ مو می تونه موی صورت رو پُرتر و کلفت تر کنه؟

به کار گیری رنگ مو ممکنه موی صورت رو کلفت تر و پُرتر نشون بده ولی اگه موی صورت خیلی نازک باشه رنگ کردن اون خیلی موثر نیس.

به کار گیری رنگ مو در مورد آدمایی که موهای ریش شون بوره، منظره پُرتری از ریش نمایان می کنه.

اگه تمایل به رنگ کردن ریش و سبیل دارین از کالاهایی استفاده کنین که منحصر به موی صورت هستن از جمله "Just for men" که واسه سبیل و ریش استفاده می شه و مطمئن باشین که این محصول باعث بروز عکس العمل آلرژیک یا راش نمی شه، بهتره قبل از انجام این کار تست انجام بدین.

مصرف ماینوکسیدیل (مثلا Rogaine) می تونه باعث تسریع رشد موی صورت شه؟

وقتی که ماینوکسیدیل به وسیله FDA واسه تسریع رشد موی سر تایید شد هنوز جهت رشد موی صورت تست نشده بود. با اون که تعداد محدودی گزارشات، افزایش رشد موی ریش رو با کاربرد ماینوکسیدیل گزارش کردن، اما باید توجه شه مردان trans (دو جنسی) که تحت درمان با تستوسترون نیستن، ممکنه در مقایسه با مردان غیر trans پس از بلوغ و یا مردان trans که تحت درمان تستوسترون هستن یافته های قابل توجه ای نشون ندن و از طرفی گزارشات مطرح شده به صورت یه مطالعه تماشاگر موردی مطرح نشده و روند قطعی تاثیر ماینوکسیدیل و یافته های اون به طور کامل شناخته شده نیس، ولی می تونه منتهی به تحریک موی سر و بدن در بعضی افراد شه.

به خانمایی که ماینوکسیدیل رو واسه ریزش موی سر استفاده می کنن، پیشنهاد می شه که جهت پیشگیری از رویش موی ناخواسته روی صورت نریزید.

گزارشات زیادی میگه، مصرف ماینوکسیدیل موضعی می تونه باعث رویش مو در نواحی غیر در رابطه مثل قفسه سینه، شکم و پشت شه و خصوصا در ناحیه زیر چشما و گونه شه. خیلی از مواقع با قطع مصرف، این رویش ادامه داره.

مشکلات جانبی احتمال به کار گیری ماینوکسیدیل شامل تحریک پوستی، خارش، درماتیت تماسی، کهیر، ادم و حساسیته.

مشکلات جانبی نادر شامل درد قفسه صدری، کاهش میل جنسی، مشکل در بروز نعوظ ، تپش قلب سریع یا بی نظم، گرگرفتگی، سردرد، سرگیجه، بی حسی پا، دست، صورت و زیاد شدن وزن سریع است.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده – متخصص پوست، مو و زیبایی

اگه می خواین با دکتر سایت مشورت کنین، اینجا کلیک کنین.

 

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *