4 ویروسی که به چشم ها حمله می کنند

ویروس موجودی بسیار ریزتر از میکروبه و با میکروسکوپای معمولی قابل تشخیص نیس و بیشتر تشخیصا درواقع از راه آزمایش یا میکروسکوپ الکترونیکی صورت می گیرن. در این جا به سه ویروس شایع که به چشما حمله می کنن، می پردازیم.

1- تبخال

ویروسی که در بدن خیلی از ما هست و شایعه. تموم آدمایی که تبخال داشتن این ویروس در بدنشون حاضر و آماده س و منتظر بیدار شدنه که بیدار شدن ویروس تبخال هم به وسیله فشار عصبی، تب، اضطراب و مریضی صورت میگیره و فرد پس از فعال شدن ویروس تبخال می زنه.

حال همین ویروس تبخال متأسفانه در چشم بعضی از ادما از جمله قرنیه ظاهر می شه که بدیش اینه درمان سختی داره و بعضی وقتا باعث می شه که جای حمله ویروسی یا جای زخم روی قرنیه چشم بمونه و هروقت که این مریض تحت اثر عوامل فشار روحی، روانی و مریضیای ذهنی قرار میگیره، این ویروس می تونه روی چشم فعال شه و زخم دوباره برگشت کنه.

 

2- آبله مرغان یا زونا

ویروس دیگه آبله مرغان یا زوناه که بیشتر روی پوست اثر میذاره، ولی بعضی وقتا روی چشم اثر میذاره.

 

دلیل اون هستش که هر جا رشته عصبیه، در جهت رشته های عصبی می تونه رشد کنه و زیاد شه و در حالتی که فرد حالت جسمی مناسب داره و سر حاله، در عقدهای عصبی آماده می شه تا وقتی که وضع سلامت شخص ناجور بوده و سیستم ایمنی بدن ضعیف می شه، دوباره حمله کرده و روی ملتحمه، قرنیه و درون چشم عوارضی بوجود میاره و درمان سختی داره.

 

در این دو ویروس بعضی وقتا که حمله ویروسی تکرار می شه و زخم روی قرنیه ایجاد می شه، کدورتی روی قرنیه ایجاد می شه که دید فرد دچار مشکل می شه و از همه بدتر این که معمولا مرکز قرنیه رو در بر میگیره و دید مستقیم فرد رو متأثر می کنه و بعضی وقتا نیاز به پیوند قرنیه واسه مریض ایجاد می شه.

 

بعضی وقتا قرنیه پیوندشده هم به این ویروسا گرفتار شده و دوباره تبخال روی قرنیه ایجاد شده و زخم می شه؛ چون که این ویروسا در عقدهای عصبی آمادگی گرفتار کردن فرد رو در هر شرایط مناسب دارن.

عفونت بسیار قوی آدنو ویروسی چشم از جمله عفونت هاییه که معمولا همیشه قدم به قدم با بقیه شکلای جور واجور عفونتای چشمی درزمان سال هست، اما در دو فصل تابستون و زمستون گسترش پیدا می کنه

3- آنفلوآنزا

ویروس دیگه از گروه ویروسایی مثل آنفلونزاه. این ویروسا وقتی که فرد مریضی آنفلوانزایی پیدا می کنه، می تونن در قرنیه تظاهرات داشته باشن و خود رو نشون بدن که مشکلات این نوع ویروس به اندازه تبخال نیس، ولی مدت طولانی یعنی از یک تا چند ماه می تونه آثاری روی چشم داشته باشه و فرد احساس نا آرومی و مریضی داشته باشه.

 

در مورد این ویروس پیشنهاد می شه اعضای خونواده فرد گرفتار، با ترشحات چشمی فرد تماس نداشته باشن و حتی مادر هم پس از تماس با ترشحات چشمی، دست خود رو با آب و صابون بشوید تا بهش منتقل نشه، یا به چشم پزشکان مربوط به این افراد پیشنهاد می شه با شست وشوی دستا، از خود مراقبت کنن و به چشما دست نزنن تا گرفتار نشن.

 

معمولا درمان مریضیای ویروسی چشم در مواردی مثل تبخال، خوردن داروهایی ضد ویروسه که در بازار هست و از همه مهم تر تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف ویتامین C و تقویت شخص می تونه کارگشا باشه.

 

نشونه های مریضی ویروسی اینه که فرد احساس ناراحتی می کنه، آبریزش چشم داره و چشمش قرمز شده و وقتی که فرد مراجعه می کنه نشونه هاش به حدی روشنه که چشم دکتر ماهر، با یه نگاه متوجه مریضی می شه؛ مخصوصا شکل تبخال که مشخص و بدون هیچ سختی ای قابل تشخیصه.

 

هرچه تشخیص زودتر انجام بشه و زخم سطحی تر باشه معمولا به درمان بهتر جواب میده و زخم درمان و بازسازی می شه، اما هر چی زخم عمیق تر باشه آثاری که بر جای میذاره، بیشتره.

 

4- عفونت آدنو ویروسی چشم

عفونت بسیار قوی آدنو ویروسی چشم از جمله عفونت هاییه که معمولا همیشه قدم به قدم با بقیه شکلای جور واجور عفونتای چشمی درزمان سال هست، اما در دو فصل تابستون و زمستون گسترش پیدا می کنه.

 

این مریضی با سوزش و ورم پلکا، قرمزی چشم و پوست پلک شروع شده و شدیدا متورم می شه و خارج شدن ترشحات از چشم رو به دنبال داره.

 

ترشحات این مریضی چشمی از مایع مخاطی تا خونی می تونه باشه و حتی در اون سفیدی چشم ممکنه خونریزی شدید کنه.

 

این مریضی چشمی بشدت واگیردار بوده و خیلی راحت از یکی به یکی دیگه قابل انتقاله؛ به خاطر این رعایت نکردن اصول بهداشتی در مبتلایان می تونه دلیل ابتلای تعداد خیلی از افراد سالم شه.

 

احتمال ابتلای اعضای خونواده فرد گرفتار به این مریضی خیلی زیاده و در نفرات بعدی شدت دچار شدن و علایم بیشتر هستش.

دوره درمان اولیه این مریضی چشمی سه هفته و درمان ثانویه 9 ماه به خاطر شدید بودن آسیب هستش.

 

در شکلای جور واجور شدید اون که مریض نسبت به مریضی خود بی توجه بوده و دیرتر به دکتر مراجعه کنه، می تونه سطح قرنیه رو لکه های مدوری بوجود اومده و مانع از دید و دلیل تاری چشم شه که این آسیب با درمان نگهدارنده بین شش تا 9 ماه برطرف می شه.

 

درمان این مریضی از راه مصرف قطره های ضد ویروس و ضد التهاب، قرصای درمان کننده این نوع عفونت و پمادهای موضعی چشمی زیر نظر چشم دکتر امکانپذیره.

مصرف قطره های اشک مصنوعی بدون ماده نگهدارنده هم در درمان این مریضی نقش موثری داره.

 

رعایت کردن اصول بهداشتی بهترین راه واسه پیشگیری از دچار شدن به این مریضی چشمیه.

به کار گیری پارچه سفید روی بالش مریض و ضدعفونی کردن و قرار دادن اون در برابر نور خورشید و شستشو همیشگی دستا با مواد شوینده واسه پیشگیری از ابتلای افراد سالم یه خونواده به این مریضی موثره.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

جام جم – امین الله خوب اقبالی ، چشم دکتر

ایرنا – دکتر شاهرخ میلان ، جراح و متخصص بیماریای چشم

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *