4 ویتامین و ماده معدنی بسیار مهم در دوران بارداری | تغذیه سالم

4 ویتامین و ماده معدنی بسیار مهم در دوران بارداری

اسید فولیک، آهن و کلسیم

رژیم غذایی سالم همیشه یه انتخاب مناسب و منطقیه اما این در دوران بارداری از اهمیت خاص ای برخورداره. هم اینکه مصرف ویتامین پریناتال یا قبل از بارداری واسه کمک به رفع هر گونه کمبود احتمالی مواد مغذی در رژیم غذایی مادر در دوران بارداری تصمیم به جاییه. ویتامینهای قبل از بارداری شامل خیلی از ویتامینها و مواد معدنی می شه. اسید فولیک، آهن، ید و کلسیم از جمله مهمترین این مواد هستن.

اسید فولیک به پیشگیری از نواقص لوله عصبی در جنین که بر مغز و طناب نخاعی تاثیر میگذاره، کمک میکنه. مشکل لوله عصبی در بیست و هشت روز اول پس از آبستنی، قبل از این که خیلی از زنان حتی از بارداری خود بدونن، اتفاق میفته. چون حدود نصف همه بارداریا بدون برنامه ریزی هستن، پیشنهاد می شه همه زنائی که ممکنه باردار شن، 400 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنن. مصرف اسید فولیک رو قبل از بارداری باید شروع کرده و در 12 هفته اول بارداری باید مصرف اونو ادامه بدین. زنائی که قبل از این کودکی با مشکل لوله عصبی دارن باید با دکتر درباره نیاز به مصرف دوز متفاوتی از اسید فولیک صحبت کنن. تحقیقات نشون دادن که مصرف دوز بیشتر (تا 4000 میکرو گرم) دست کم یه ماه قبل از سه ماهه اول بارداری و در بین اون واسه این زنان ممکنه به درد بخور باشه اما اول با دکتر صحبت کنین. غذاهای شامل اسید فولیک عبارتند از سبزیجات برگ سبز، مغزهای گیاهی، حبوبات، مرکبات و خیلی از غذاهای غنی شده. با این حال مصرف مکمل اسید فولیک به مقدار مناسب واسه اطمینان، خوبه.

کلسیم هم واسه زنان باردار مهمه و مانع کاهش تراکم استخون می شه چون که جنین از کلسیم مادر واسه رشد استخوانهای خود استفاده می کنه. ید واسه کارکرد سالم تیروئید در دوران بارداری حیاتیه. کمبود ید میتونه مانع رشد فیزیکی جنین شده و موجب ناتوانی شدید ذهنی و شنوایی اون شه. ید کم به سقط جنین و مرده زایی منجر می شه. آهن هم در مادر و هم جنین به اکسیژن رسانی در خون کمک می کنه.

در ویتامینهای پریناتال چه موادی هست؟

– 400 میکرو گرم اسید فولیک

– 400 واحد ویتامین دی

– 200 تا 300 میلی گرم کلسیم

– 70 میلی گرم ویتامین ث

– 3 میلی گرم تیامین

– 2 میلی گرم ریبوفلاوین

– 20 میلی گرم نیاسین

– 6 میکرو گرم ویتامین ب 12

– 10 میلی گرم ویتامین ای

– 15 میلی گرم روی

– 17 میلی گرم آهن

– 150 میکرو گرم ید

در بعضی مواvد دکتر نوع خاصی ویتامین پریناتال رو تجویز می کنه.

اگه ویتامینای پریناتال موجب تهوع شما شد چه؟

بعضی از ویتامینهای پریناتال میتونن در زنائی که قبل از این تهوع در بارداری داشتن، تهوع بسازن. اگه اینجور اتفاقی افتاد با دکتر صحبت کنین. اون ممکنه بتونه نوع دیگری ویتامین پریناتال براتون تجویز کنه مثلا بعضی زنان با ویتامینهای محلول یا جویدنی راحت تر از شکلای جور واجور بلعیدنی هستن./ سایت سیمرغ

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *