4 ویتامین مورد نیاز بدن | تغذیه سالم

4 ویتامین لازم بدن

با به کار گیری منابع غذایی به درد بخور، مواد مغذی و لازم بدنتون رو به بهترین راه تأمین کنین تا بدنتون دچار کمبود نشه.

کلسیم

کلسیم؛ همون دوست استخوانا و دندانا. حتماً شمام خیلیا رو می شناسین که با اجناس لبنی بیگانه ان. شاید به خاطر این که اهمیت و ارزش غذایی این گروه غذایی واسه اونا نامعلوم س.

بعضیا هم تصور می کنن که اجناس لبنی مختص بچه هاست. به خاطر همین خیلی خود رو مجبور به مصرف این مواد غذایی نمی دونن. یه سریای دیگه هم ادعا می کنن از طعم شیر خوششون نمیاد. دلیلش هر چی باشه باید بدونین که نبود مصرف اجناس لبنی به کمبود کلسیم و ویتامین D در بدن منجر می شه. بدن هر فرد بین 19 تا 50 ساله روزانه به 2 وعده شیر یا جانشین هاش و بدن یه فرد بالای 50 سال به 3 وعده از این مواد غذایی نیاز داره. منظورمون از وعده اینه :250 میلی لیتر (1 فنجون) شیر یا شیر سویا و یا خوردن 175 گرم ماست یا 50 گرم پنیر.

 
فیبرهای غذایی

شاید کم نباشه تعداد آدمایی که با 4 ماده غذایی قهر کردن: با پاستاها، سیب زمینی، شیرینی جات و نون. این افراد در واقع با غلات قهر کردن. باید بدونین غلات منبع فوق العاده ویتامین B هستن و به بدن انرژی میدن. در عین حال منبع فوق العاده فیبرها هم حساب می شن.

متأسفانه بیشتر مردم فیبر کافی دریافت نمی کنن. شاید به بهونه لاغری و یا به بهانه های دیگه. یعنی خیلی از مردم غلات کامل، حبوبات یا میوه و سبزیجات کمی مصرف می کنن. باید بدونین که فیبرها اثر زیادی روی کلسترول به درد بخور خون دارن، باعث ایجاد احساس سیری دراز مدت می شن و از دچار شدن به دیابت جلوگیری می کنن. اگه به سلامتیتان اهمیت می دید هیچ وقت از مصرف این مواد غذایی صرف نظر نکنین.  فیبرها در میوه و سبزیجات، حبوبات، غلات و دانه های کامل، میوه های خشک و چیزای دیگه ای به جز اینا هست.

ویتامین D

یافته های پژوهشی که در آمریکا انجام شد نشون میده حدود 59 درصد جوانان با کمبود ویتامین D مواجه هستن. از بین این افراد یه چهارمشان با مشکل کمبود جدی روبه رو هستن. باید بدونین که جذب مقدار خیلی کم این ویتامین باعث دچار شدن به راشیتیسم می شه.

ویتامین D واسه متابولیسم استخوانا لازمه. این ویتامین کلسیم خون رو کنترل می کنه، اندازه جذب این ماده معدنی رو در روده و کلیه ها بالا می بره و هم اینکه به ذخیره شدن اون در عضلات کمک می کنه. این ویتامین نقش کلیدی در قدرت عضلانی و سنتز انسولین داره و یکی از ویتامینای مقابله کننده با سرطان حساب می شه. می تونین ویتامین D بدنتون رو با قرار گرفتن در برابر نور خورشید و مصرف ماهیای چرب (مانند ماهی آزاد، ماکرو، تن و چیزای دیگه ای به جز اینا)، تخم مرغ، کره، قارچ و چیزای دیگه ای به جز اینا تأمین کنین.

 
ویتامین B؛ قربونی فست فود

فست فودها غذاهایی پر از قندهای تصفیه شده، نمک و چربی هستن. کسائی که از طرفداران این نوع تغذیه هستن باید بدونن که فیبر، دانه های کامل و میوه و سبزیجات کمتری مصرف می کنن که صدمات زیادی به بدن میرسونه. با مصرف فست فودها کالری زیادی دریافت می کنین در حالی که این غذاها سیری موقتی ایجاد می کنن. یعنی زود به زود گرسنه تون می شه چون مواد مغذی و فیبرهای کافی دریافت نکردین.

عادی ترین کمبودهایی که مشتریان دائم فست فودها دارن کمبود ویتامین B هستش. این ویتامین واسه حفظ سلامت دستگاه عصبی لازمه و ویتامین تأمین کننده انرژی حساب می شه.

در خونواده ویتامین B، کمبود ویتامین B1(تیامین) معمولاً عادی تره. آدمایی که الکل مصرف می کنن و هم اینکه مشتریان دائم فست فودها هستن بیشتر در برابر کمبود این ویتامین قرار می گیرن. مخچه بیشترین نیاز رو به ویتامین B1 داره. این ویتامین در متابولیسم گلوسیدها نقش داره و در نتیجه تأمین کننده انرژی بدن حساب می شه. بعد از ویتامین B1، کمبود ویتامین B3 و ویتامین B6 بیشتر دیده می شه. ویتامین B3 به تنفس سلولای کمک می کنه و کمبود اون باعث بی اشتهایی، سردرد، سرگیجه، خستگی و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه. ویتامین B6 هم اخلاق ما رو کنترل می کنن. ویتامین B1 در غلات (گندم، جو، برنج)، گوشت، جگر، سبوس، مخمر، تخمها و چیزای دیگه ای به جز اینا هست. ویتامین B3 در مخمر، ماهی، ذرت، گندم، قارچ، جگر، اسفناج، شیر، ماست و چیزای دیگه ای به جز اینا و ویتامین B6 هم در مرغ، ماهی، تخم مرغ و چیزای دیگه ای به جز اینا هست.


4 ویتامین لازم بدن

4.4/5

67

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *