4 نکته مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان | تغذیه سالم

4 نکته مهم واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان

۴ نکته مهم واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان

جدیدترین تحقیق محققان نشون میده که چیجوری رژیم غذایی می تونه بر خطر دچار شدن به سرطان تاثیر گذارد.

محققان در تحقیقی با عنوان «رژیم غذایی ضدسرطان» به نکات مهمی در کاهش خطر سرطان از راه رژیم غذایی اشاره می کنن.

۱-همه ماهیا خاصیت برابر ندارن

غذای دریایی یکی از غذاهای سالمیه که میشه به طور مرتب مصرف کرد. ماهی پر از پروتئینای موسوم به چربیای خوب مثل اُمگا-۳ و اُمگا-۶ه و نسبت به بقیه شکلای جور واجور گوشت ها از کالری کمتری برخورداره.

اما دیوید خیات، نویسنده مطالعه رژیم غذایی ضدسرطان، عقیده داره که بیشتر ماهیا حامل مقادیری جیوه، سرب، و بقیه آلاینده های سرطان زا هستن. فقط به دلیل وجود جیوه، انجمن بارداری آمریکا به زنان باردار پیشنهاد می کنه که مصرف بعضی گونه های ماهی رو که شاید آلوده هستن به کمترین حد ممکن برسانند. به خاطر همین محققان واسه دور موندن از جیوه، دوری از مصرف شمشیرماهی، سالمون و تن رو پیشنهاد می کنن و عوضش خوردن بیشتر ماهی باس (یه جور ماهی خاردار دریایی)، ساردین و میگو رو پیشنهاد می کنن.

۲- گوشت گاو رو نباید دشمن سلامت به حساب آورد

مثل باور مربوط به ماهی، این فرضیه همه گیر هست که گوشت قرمز ناسالم بوده و دارای خاصیت سرطان زاییه.

با وجودیکه بعضی تحقیقات قاطعانه مصرف گوشت قرمز رو به افزایش خطر شکلای جور واجور مشخصی سرطان مثل سرطانای روده و پروستات ربط میدن، اما هنوز دلایل و اسناد مربوطه ابهام آمیزه. نوع مصرف گوشت در کشورها فرق داره: درحالیکه در فرانسه گوشت گوساله کم چرب بوده و مردم این کشور خیلی کم و با مضایقه گوشت گوساله مصرف می کنن، در آمریکا گوشت گوساله بسیار چرب بوده و شامل کالری بیشتریه. هم اینکه مردم آمریکا در خوردن گوشت زیاده روی می کنن.

هم اینکه نوع طبخ گوشت قرمز موجب تغییر خطر سرطان در اون می شه. گریل کردن یا کباب کردن گوشت خطر سرطان زایی اونو زیاد می کنه.

اما به گفته محققان، گوشت گوساله واسه سلامت خطرناک نیس. اگه برشای کم چرب، با طبخ مناسب و با میونه روی مصرف شه، می تونه بخشی از یه رژیم غذایی متعادل باشه. گوشت مرغ هم منبع خوب غذاییه که هیچ خطر مشخصی از سرطان نداره.

۳-باور غلط در مورد روغنا

به گفته خیات، هیچ سند محکمی موجود نیس که هر نوع روغن ماهی یا گیاهی می تونه موجب کاهش خطر سرطان شه. در بعضی موارد مثل خونواده روغنای اُمگا بدست اومده از ماهی تاثیر عمیق مثبتی بر بدن دارن. هم اینکه بعضی وقتا مردم با داغ کردن زیادتر از اندازه زیاد روغن و فرآوری بیشتر از اندازه اون، این ماده غذایی رو تبدیل به عنصری سرطان زا می کنن.

چربیا بخش مهمی از رژیم غذایی ما بوده و نباید از اونا غافل شد. هم اینکه هنوز مصرف چربیای پلی اشباع دارای فواید سلامت زیادیه که از تعادل بهتر کلسترول تا تامین مواد مغذی مثل ویتامین E رو شامل میشه.

۴-سبزیا و میوه های رنگی

میوه ها و سبزیجات بازم سالم ترین و کارآمدترین روشای کنترل خطر سرطان تلقی می شن اما تفاوتای متمایزی در چگونگی کارکرد اونا هست. به گفته محققان خیلی از مولکولای ضدسرطان در این مواد خوراکی از راه رنگدانهای اون قابل تشخیصه.

میوه ها وسبزیجات قرمز مثل گوجه فرنگی شامل آنتی اکسیدان لیکوپن هستن؛ فنولا و آنتوسیانینای بنفش یافت شده در انگور و بلوبری می تونن از ما در مقابل سرطان روده و کبد مراقبت کنن؛ و آنتی اکسیدان دیگری موسوم به آلیسین که در سبزیجات سفیدرنگ مثل پیاز و سیر پیدا میشه.

هم اینکه چگونگی آماده سازی و خوردن این مواد خوراکی هم می تونه بر فواید سلامت اون تاثیر داشته باشه. مثلا، سیر باید قبل از مصرف پوست کنده شده و له شه تا به هنگام طبخ آیسین اون خوب آزاد شه. هم اینکه گوجه فرنگی نپخته از اندازه بیشتر لیکوپن برخورداره.

مواد شیمیایی مثل آفت کش ها هم که روی میوه ها و سبزیجات نشسته باقی می مانند، باید با شستن و دست کشیده شدن روی پوست شون خوب از بین برن.

به گفته محققان، بیشتر خطر سرطان به دست خود ما و به واسطه عفونتای ویروسی و عوامل ارثی به ما منتقل می شن. رژیم غذایی تنها مسئول ۲۰ درصد از بروز این ریسکه. تنباکو بازم بزرگ ترین عامل سرطان زاست.

در کل جنب و جوش داشتن، دوری از چاقی، و انتخاب یه رژیم غذایی جور واجور راه حل اصلی پیشگیری از سرطان و حفظ سلامته.


منبع :

مهر

.

منبع : salamatdigital.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *