4 نکته ارتوپدی در خانه تکانی

:
4 نکته ارتوپدی در خونه تکونی

:

هفته نامه سلامت – دکتر منصور ابوالقاسمیان*: خونه تکونی از رسوم قدیمی در روزای قبل از عیده که معمولا خانمای خونه دار مسئول اون هستن. خونه تکونی شب عید متفاوت تر از روزای دیگه ساله. تمیز کردن خونه در شب عید شامل شستشوی فرش و پردها، تمیز کردن در و دیواره ها و سقف خونه و جابجا کردن اجسام سنگین و… است. کارای سخت اینطور تقریبا از توان بیشتر خانوما خارجه. به خاطر همین بیشتر مصدومان به وجود اومده به وسیله خونه تکونی شب عید رو خانمای خونه دار تشکیل میدن. واسه اینکه شب عید رو با جسم و روانی سالم شروع کنین و سر از بیمارستان و مطب پزشکان درنیاورید، این مطلب رو بخونین.

1- خطر شکستگی استخوانا
قرار گرفتن در وضعیتی که آدم نتونه تعادل خودشو خوب حفظ کنه، می تونه مشکل ساز باشه؛ مثلا اگه در ارتفاعی بدون وجود مکانیسمای محافظتی قرار بگیرین، باعث نبود تعادل میشین. افتادن و زمین خوردن از ارتفاع یکی از مشکلاتیه که در خونه تکانیای قبل از عید، هر سال مصدومانی رو بر جای میذاره. آسیب دیدگان به وجود اومده به وسیله خونه تکونی قبل از شب عید، بیشتر آدمایی هستن که به دلیل ایستادن روی لبه پنجره یا بالا رفتن از نردبون و پرت شدن از ارتفاع، دچار شکستگی، دررفتگی یا کوفتگی در عضوی از اعضای بدن می شن. علاوه بر شرایط محیط فیزیکی، شرایط فردی هم در احتمال سقوط موثره؛ مثلا سن بالا، چاقی، نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب و ورزیدگی و تغذیه ناجور (مثلا کمبود ویتامین D به خصوص در افراد سن بالا، علاوه بر اینکه باعث ضعف استخوانا می شه، حفظ تعادل رو هم واسه فرد سخت تر می کنه) از جمله شرایطی هستن که احتمال زمین خوردن رو زیاد می کنن.
2- خطر سقوط از ارتفاع
همه افراد باید دقت کنن اگه قراره کارایی مانند بالارفتن از نردبون رو انجام  بدن، بهتره کس دیگه ای در منزل باشه تا در صورت وقوع حادثه بتونه کمک کنه. اگه افراد مجبورند به تنهایی کار کنن، باید تلفن رو در دسترس بذارن تا در صورت زمین خوردن و ناتوانی در حرکت از راه تلفن کمک بخوان. اگه به هر دلیل، فردی از ارتفاع سقوط کنه، آسیب باید همیشه جدی گرفته شه. جدا از احتمال آسیب به سر، قفسه سینه و شکم که می تونه خطرات جانی به دنبال داشته باشه، آسیبای ارتوپدی شایع ترین صدمات بعد از سقوط از ارتفاع هستن.

3- خطر درد و تورم
یکی از علائم شایع ضریه به انداما می تونه تورم باشه. تورم همیشه جدی نیس ولی می تونه علامت شکستگی باشه. البته در شکستگیا معمولا درد و ناتوانی در حرکت دادن عضو هم مشاهده می شه و درد با فشردن ناحیه شدت پیدا میکنه. حرکت دادن عضو به واسطه کارکرد اعصاب و عضلاته، پس توانایی زخمی در حرکت دادن انگشتان هیچوقت به این معنی نیس که آسیب جدی و حتی شکستگی در اندام وجود نداره. با این حال، حرکت دادن بدون درد کل اندام و بعد از آسیب، یه علامت خوبه و تا حدودی می تونه به مریض اطمینان دهد که مشکل مهمی وجود نداره. آسیبایی که به اندام تحتانی و فوقانی انتهایی از آرنج و زانو به پایین وارد می شه، مستعد تورم زیاده که در صورت بی توجهی می تونه صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد کنه.

4- ضرورت آشنایی با بعضی از کمکای اولیه
واسه جلوگیری از تورم بعد از آسیب اندام، مهم ترین کار اینه که ناحیه آسیب دیده حدود 30-20 سانتی متر بالاتر از سطح قلب قرار گیرد؛ مثلا اگه آسیب در ناحیه پاست، باید زیر پا یه بالش قرار داد و مریض در حالت درازکش بمونه. هم اینکه، ناحیه ضربه خورده در 48 ساعت اول بهتره سرد نگه داشته شه. داخل نایلکس یخ خرده شده بذارین. بعد پارچه ای روی پوست بذارین و نایلکس رو روی پوست تون نگه دارین. کیسه یخ باید 15 دقیقه روی ناحیه نگه داشته و 15 دقیقه هم ورداشته شه.
این کار باعث کاهش، تورم، درد و آسیب بافتی می شه. اگه بالای زانو، بالای آرنج و ستون فقرات فرد دچار آسیب شده، مهمه که تکون زیادی به فرد ندین و از اورژانس کمک بخواین تا مریض با رعایت اصول ایمنی جابجا شه. آدمایی که داروهای مسکن یا ضد فشار خون استفاده می کنن  یا افراد دیابتی؛ ممکنه درد رو کمتر حس کنن. احساس کمتر بودن درد نباید باعث شه مریض مطمئن باشه آسیب جدی نیس.
*ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

منبع : برترینا

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *