4 نوع سردرد که چیزی درباره شان نشنیده اید

: 4 نوع سردرد که چیزی درباره شون نشنیده اید

 

سردردهای عصبی، سردردهای خوشه ای و سردردهایی که به دلیل فشار چشم رخ میدن رو میشناسیم و درباره شون میدونیم. بیشتر از این موارد سردردای به وجود اومده به وسیله سینوسا، کافئین و میگرن هستن که در میان مردم شناخته شدن. در طول زندگی یکی از این سردردها رو تجربه کردین.

 

امروزه خیلی از افراد دچار سردرد هستن و علتشون هم معمولا یکی از مواردیه که بالا گفته شد. این وسط قسمت کوچیکی از افراد هم هست که درگیر شکلای جور واجور غیر عادی سردرد هستن.

 

صدها نوع سردرد هست. واسه جدا کردن سردردها دکتر معمولا از مریض می خواد سابقه سردردها و نشونه هایی که احساس می کنه رو با جزئیات براش توضیح بده، هم اینکه از مریض خواسته می شه بگه چه وقتی و هر چند وقت یه بار سردرد رو تجربه می کنه. هر کدوم از شکلای جور واجور سردرد سابقه جدا خود رو داره و این سابقه مشخص می کنه چه نوع آزمایشایی واسه تشخیص علتش باید گرفته شه. مریض هرچقدر بتونه بیشتر درباره ویژگیا و جزئیات سردرد به دکتر اطلاعات دهد امکان آزمایش درست هم زیاد میشه.

 

اینجا می خوایم سردردهای کمتر شناخته شده ای که باید از اونا بدونین رو به شما معرفی کنیم:

 

سردردای فشاری
این سردردها در دقیقه و به دلیل یه فعالیت بدنی شدید رخ میدن از جمله ورزش، نزدیکی، عطسه، خندیدن و یا حتی اجابت مزاج. به دلیل فشاری که در طول بیشتر این فعالیتا تحمل می کنین، فشار مایع نخاعی در سر به مرور زیاد میشه. این فشار منتهی به درد می شه که حالا خوبیش اینه در بیشتر مواقع دلیلی واسه نگرانی نداره و بعد از گدشت چند دقیقه خودش از بین میره ( البته اگه روز خوش شانسی تون نباشه ممکنه بیشتر از نیم ساعت طول بکشه ).

 

در موارد نادر ممکنه مشکل یه رگ خونی باشه که منتهی به این درد شده. پس اگه بعد از یه فعالیت شدید مانند ورزش کردن دردی فوق العاده قوی به سراغتون اومد بهتره به دکتر مراجعه کنین.

 

سردرد فشار خون بالا
درست همونطور که اسمش میگه این نوع سردرد دلیلش فشار خونه اما فشار خون معمولی مقصر نیس. این نوع سردرد به دلیل فشار خیلی خیلی بالای خون اتفاق می افته. وقتی فشار خون خیلی بالا میره، فشار روی مغز هم زیاد میشه. رگای خونی ممکنه جریان خون به مغز رو محدود کنن.

 

سردرد به وجود اومده به وسیله فشار خون بالا درد خاصی داره مانند دردی که از بستن دستمال سر حس می کنین، یعنی روی نقاطی خاص وارد می شه. این نوع سردرد صبحا بدتر می شه و در طول روز خوب میشه. واسه کاهش درد خیلی با اهمیته که فشار خون رو تحتِ کنترل داشته باشین.

 

آرتریت سلول ژانت
دلیل این سردرد خسته کننده، سوزاننده یا تیر کشنده بازم نامعلومه اما این شرایط بسیار جدیه. این رو میدونیم که آرتریت سلول ژانت به التهاب ربط پیدا می کنه و تقریبا همیشه در افراد بالای 60 سال دیده می شه که همیشه هنگام جویدن با این نوع سردرد در دور و بر گوشا احساس درد می کنن. حدود یه سوم آدمایی که مشکل آرتریت سلول ژانت دارن نابینا می شن پس تشخیص این نوع سردرد بسیار اورژانسیه. پزشکا واسه درمان به سرعت از استروئیدا کمک می گیرن تا جلوی نابینا شدن رو بگیرن و تا حدود زیادی درد رو کنترل کنن.

 

نورالژی عصب سه قلو
هر چقدر سنتون بیشتر شه، احتمال اینکه این درد در ناحیه دور و بر سر و فک زیاد شه بیشتر می شه. درد نورالژی عصب سه قلو بسیار تیزه ، درست مانند شوک الکتریکی و با کارایی مانند لمس صورت یا مسواک زدن تحریک می شه. آدمایی که از این سردرد رنج می برن ممکنه در طول روز چندین شوک رو تجربه کنن. شاید دلیل این درد فشار آوردن یه شریان روی یکی از عصبا هستش. شل کردن عضلات ممکنه کمک کنه اما اگه مریضی که اینجور دردی داره سنش کمتر از 55 سال بود ممکنه دلیل مریضی عصبی مانند MS هم باشه.

منبع:salamatnews.com

بیشتر بخونین تا سالم بمونین

  • راه های درمان میگرن

  • 8 سردرد خطرناک

  • دردهایی که نباید از اونا غفلت کرد!

  • دلایل عجیب سردردهای خود رو بدونین

  • در سر من طبل می کوبن!

  • سردرد ( میگرنی , چشمی , عصبی )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *