4 میوه فوق العاده برای سم زدایی بدن | تغذیه سالم

سم زدایی بدن موجب شفافیت پوست، آرامش اعصاب، رفع یبوست و انگل معده می شه. کسائی که سم زدایی بدن انجام میدن اندازه انرژی و نشاط در اونا زیاد شده اما ممکنه کمی با اضافه  وزن بر بخورن.

نبض ما-  بدن ماشینیه که بدون معطلی حتی وقتی که خواب هستیم کار می کنه. واسه اینکه به اندازه کافی اثر داشته باشه و اون طور که باید به وظایف خود بکنه لازمه که مواد اولیه باکیفیتی در اختیارش بذارین. کم کم که زمان میگذره و سن بالا میره بدن ضایعات مواد غذایی رو در قسمتای جور واجور بدن ذخیره می کنه. این مسئله هم منتهی به بروز بیماریا و مشکلات می شه و نیاز به سم زدایی بدن می کنیم.

سم زدایی بدن با طب سنتی

به گفته دکتر یونس حیدری، یکی از داروهای گیاهی به درد بخور واسه  سم زدایی بدن زیره سبز است که به کار گیری اون به همراه غذا یا به صورت دمنوش پیشنهاد می شه. به کار گیری ترکیب آویشن، سیر و جوزهندی در غذا واسه سم زدایی معده بسیار به درد بخور بوده و دارای طبع گرم و ملینه، هم اینکه میوه هایی مثل لیمو ترش، انگور، آناناس، تمشک و سیب ترش سم زدای بدن هستن.

داروی گیاهی گِنه گِنه دارای خواص دارویی بیشمار بوده و یه سم زدای به درد بخور واسه کل بدنه، مصرف دوگرم اون به همراه عسل صبح به صورت ناشتا خیلی خوبه، هم اینکه از گیاه جدوار ختایی واسه پاکسازی بدن از کل سموم استفاده می شه.

بهترین داروی گیاهی واسه سم زدایی کبد،گیاه خارمریم و قاصدک که به کار گیری دمنوش ترکیبی اونا فوق العاده موثر بوده و واسه کبد آسیب دیده و افراد گرفتار به هپاتیت خوبه. ترکیب زنجبیل، لیموترش، زوفا و جوی دوسر یه دمنوش فوق العاده واسه سم زدایی بدنه و هم اینکه مصرف گیاه زنیان به صورت دمنوش به همراه عسل واسه سم زادیی بدن بسیار موثره.

معروف ترین داروی گیاهی سم زدای بدن در کل دنیا گیاه مرّ مَکّیه  و مصرف سه گرم از این گیاه به همراه عسل در پاکسازی بدن از سموم خیلی موثره.

سم زدایی بدن با میوه

میوه های قرمز

میوه های قرمز رنگ جزو میوه های سم زدای فوق العاده حساب می شن. در بین میوه های قرمز توت فرنگی خواص زیادی داره. این میوه پر از پتاسیمه و می تونه به تمیز شدن کبد کمک زیادی بکنه. از خواص تمشک، شاه توت و میوه قرمز دیگه غافل نشید.

سیب

سیب شامل فیبر موثری به نام پکتینه که به مواد سنگین و زاید می چسبد و حذف اونا رو آسون می کنه. علاوه بر این، پکتین در فعالیتای زیاد شرکت داره مثل دفع مدفوع از روده ها و بهبود کارکرد دستگاه گوارش. پس تا می تونین سیب نوش جون کنین.

لیموترش

لیموترش خواص زیادی داره و دستگاه گوارش رو تمیز می کنه. علاوه بر این لیموترش ادرار آوره و به خاطر همین کلیه ها رو فعال تر کرده و اینطوری سموم و مواد زاید بدن رو دفع می کنه. اگه می خواید یه دوره سم زدایی رو در پیش بگیرین باید بدونین که هیچی مانند آب لیموترش موثر نیس. واسه این منظور آب لیموترش رو صبحا وقتی که ناشتا هستین بخورین.

چغندر قند

چغندر قند هم جز مواد غذایی سم زدا حساب می شه. در واقع چغندر قند شامل «متیونین» است که به رفع مواد زاید بدن کمک می کنه. «بتانین» موجود در اون باعث می شه که اسیدهای چرب موجود در کبد زودتر تجزیه شن. اگه یه دوره سم زدایی بىن رو در پیش گرفتین چغندر قند رو به صورت خام با آب لیموترش و ورقه های نازک پیاز بخورین.

سم زدایی بدن با شیر

در بهداشت حرفه ای به کارگرانی که در صنایع فلزی مانند کارخانه های ذوب آهن یا ذوب مس دارن کار می کنن و چه بخوایم نه نخوایم مقدار خیلی از این عنصرهای فلزی وارد بدن و دستگاه گوارش شون می شه، به صورت استاندارد و روتین، چند نوبت شیر مجانی داده می شه. این کار به خاطر این انجام می شه که بعضی از پروتئینای موجود در شیر می تونن در دستگاه گوارش به این عناصر وصل شن و اونا رو از بدن دفع کنن، پس بعضی از پروتئینای شیر، خاصیت دفع بعضی از شکلای جور واجور آلودگیا مانند آلودگیای با فلزات سنگینی مثل سرب، کادمیوم و جیوه موجود در محیط کار، محیط زیست یا حتی خوراکیا رو دارن اما باعث دفع تموم سما از بدن نمی شن.

4 میوه فوق العاده واسه سم زدایی بدن

رژیم سم زدایی بدن

کافیه با ایجاد تغییرات کمی در رژیم غذایی و سبک زندگی تون سم زدایی بدن رو انجام بدین تا از این مشکلات هم خلاص شید.

سه روز اول کارتون رو سخت نمی کنیم. کافیه تغییرات کوچیکی رو در برنامه غذایی تون بسازین و در روزای دیگه هم به این تغییرات وفادار بمونین. برنامه تون در این روزا آسونه؛ باید حسابی استراحت کنین، لیوان آب رو در دست تون بگیرین و یواش یواش به جای حذف کردن کامل سم زداها، سهم اونا رو در رژیم روزانه تون کم کنین.

غذایای آماده و پر از افزودنی تموم نظم بدن تون رو به هم می ریزن. میدونیم وقت ندارین و حسابی مشغول کارین اما واسه سم زدایی بدن تون باید یه فریزر و یخچال پر از مواد غذایی بدون افزودنی داشته باشین و واسه شام و ناهار درست کردن وقت بذارین. همبرگر و ناگت رو از یاد ببرین و سراغ چیپس و کیکای آماده هم نرید. بدن شما به غذای بدون نگه دارنده نیاز داره.

کافئین تمرکز شما رو بیشتر می کنه و نمی ذاره سرطان بگیرین اما واسه سم زدایی از بدن تون باید اندازه کافئین مصرفی تون رو حسابی کم کنین. یه فنجون بزرگ قهوه تقریبا 150 میلی گرم کافئین و یه لیوان چای حدودا 50 میلی گرم کافئین داره. حالا هر طور حساب و کتاب کنین، مسئولش خودتون هستین اما واسه سم زدایی از بدن تون باید اندازه روزانه مصرف کافئین تون کمتر از 300 میلی گرم باشه.

واسه سم زدایی بدن باید اندازه شکر مصرفی تون رو هم کم کنین و سراغ شیرین کننده های کم کالری طبیعی برید. با این راه هم بدن تون پاک می شه و هم به مرور ذائقه تون به خوراکیای کم شیرین عادت می کنه. نوشیدن چای بدون شکر یا قند می تونه اولین قدم شما واسه این کار باشه.

اگه به دنبال سم زدای بدن هستین، اولین و مهم ترین کاری که باید انجام بدین، مصرف آب بیشتره. آب به سوخت وساز بهتر بدن تون کمک می کنه و باعث می شه نمک بدن تون در سطح نرمالی بمونه. درسته که میوه ها و سبزیجات بخشی از آب لازم بدن تون رو تامین می کنن اما بازم باید هر روز 5 تا 7 لیوان آب خالص بخورین. اونقدر آب بخورین که مثانه تون منفجر شه اما تا جایی پیش برید که ادرارتون به رنگ زرد کمرنگ دربیاد. اگه رنگ دیگری رو در ادرارتون مشاهده کردین، یکی، دو لیوان دیگه هم به این اندازه اضافه کنین.

واسه روزه گرفتن دلیلی نداره که تا ماه رمضان آینده صبر کنین. هر وقت بدن شما اینجوری واسه سالم تر شدن نیاز داره، می تونین از این پیشنهاد اسلام بهره ببرین. یکی، دو روز روزه بگیرین و در افطار و سحر هم به جای غذاهای مفصل نوشیدنیای طبیعی، میوه و سبزیجات تازه بخورین تا سموم بیشتری از بدن تون بیرون بره.

در روزای عادی می تونین یه لیوان اسموتی سم زدا رو جانشین شام کنین و در وقتی که روزه گرفتین، می تونین به جای بخشی از شام تون اسموتی سبزیجات بخورین و معده تون رو با غذاهای پرروغن و نمک سنگین نکنین. با گذاشتن اسموتی به جای یه وعده غذا با چربی زیاد می تونین منتظر یافته های عجیب این تغییر بمونین. تا می تونین سبزیجات برگ سبز فیبردار استفاده کنین. فیبر به سیستم هضم و دفع بدن تون نظم بیشتری میده و وقتی دفع بدن تون خوب باشه، سم زدایی بدن بهتر انجام می شه. فقط با سه ،چهار گرم فیبر خوردن در روز، 15 تا 20 درصد نیاز بدن تون به این ماده برطرف می شه. پس هر روز یه اسموتی سبز درست کنین تا سیستم گوارشی تون تنظیم شه.

واسه سم زدایی بدن تون می تونین دست به دامان اجناس پروبیوتیک شید. با این کار باکتریای خوب رو به بدن تون وارد می کنین و اونا رو به جنگ باکتریای بد می فرستید. با خوردن لبنیات پروبیوتیک هم ذخیره کلسیم بدن تون رو بالا ببرین و هم باکتریای بد رو از بدن تون بیرون کنین.

آبلیموهای صنعتی که هیچ اثری از لیمو در اونا دیده نمی شه رو بیرون بریزین و هر هفته لیموی تازه بخرین. هنگام صبح یا بعد از هر وعده غذا، یکی دو لیموی سبز تازه رو تو یه لیوان آب بچکانید و بدون اضافه کردن شکر یا نمک سربکشید. لیموی تازه در سم زدایی معجزه می کنه و ویتامین C فراوانش خیلی از بیماریا رو از شما دور می کنه.

هیچی مثل یه سیب زمینی آبپز نمی تونه همیشه در دسترس باشه و در کوتاه ترین زمان گرسنگی شما رو برطرف کنه اما مراقب باشین در خوردن این میان وعده دوست داشتنی زیاده روی نکنین و هر شب واسه شام کوکوی سیب زمینی درست نکنین. زیاد از حد کربوهیدرات خوردن، به همون اندازه دوستی با شکر سموم بدن شما رو بیشتر می کنه.

سم زدایی از کف پا

در بازار پدهای پا واسه سم زدایی بدن هست اما با وضعیت الان بازار میشه از راه خونگی استفاده کرد. کافیه کمی گاز استریل جوراب،سیر،پیاز و آب داشته باشین.واسه جفت و جور اون چند حبه سیر و یه عدد پیاز کوچیک رو پوست و خرد کنین و در نصف لیوان آب به مدت 10 دقیقه بذارین تا به آرومی بجوشه.از روی حرارت بر دارین و بذارین خنک شه.روی دو گاز استریل (هر کدوم واسه یه پا) به طور مساوی مخلوط سیر بریزین و به کف پا ببندین و روی اون جوراب بپوشید.

این کار رو قبل از خوابیدن انجام بدین و بذارین تا صبح بمونه.روز بعد با تیره شدن گاز مواجه میشین .سیر و پیاز، هر دو دارای خاصیت عالی آنتی اکسیدان است و توانایی ضد میکروبی و ضد التهابی داره که سم زدایی بدن رو انجام میده.

البته جالبه بدونین که در مورد سم زدایی بدن از کف پا به وسیله پدها، نظرات مختلفی هست. مثلا دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماریای پوست، مو و زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این رابطه اینطور نظر داره که: «این مسائل علمی نیس و اصلا هم پیشنهاد نمی شه. هیچ مقاله ای هم تا حالا در این مورد در دنیا نوشته نشده. سموم بدن جدا از کلیه و کبد و دستگاه گوارش فقط یه مقدار از راه تعریق دفع می شن و اینکه سم زدایی بدن راهی به غیر از کلیه یا دستگاه گوارش دارا باشن، غلط و محاله.»

و یا دکتر محمدرضا مهاجری، فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران اینطور نظر داره که: «من درباره این پدها چیزی نشنیده ام، اما فکر نمی کنم پایه علمی داشته باشه. با این حال واسه بیماران دیابتی از پدهای مخصوصی واسه کاهش فشار کف پا استفاده می شه. چون این بیماران تغییر شکل پا پیدا می کنن و مستعد زخم می شن، به خاطر همین از این کفیا استفاده می کنیم تا از ایجاد زخم پا جلوگیری شه، اما اینکه سم زدایی بدن انجام شه، اصلا ممکن نیس.»

نبض ما– جمع آوری

منابع

پارسی طب، باشگاه خبرنگاران، برترینا، تبیان، سلامت نیوز

.

منبع : nabzema.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *