4 مورد از عواملی که ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مردان افزایش می دهد

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردونه که با پیشرفت علم وطرحای غربالگری که انجام می شه تا حدودی از مرگ به وجود اومده به وسیله اون جلوگیری شده.

امروزه خیلی از سرطانا رابطه مستقیم با سبک زندگی ما دارن، براساس گزارشی که تو یه مجله انگلیسی منتشر شده با داشتن رژیم غذایی مناسب میشه تا حد خیلی از دچار شدن به سرطان کولون جلوگیری کرد.

با هم نگاه داریم به 4 عامل که دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو در مردان زیاد می کنن:

1- مصرف زیاد گوشت قرمز

در جامعه امروزی در صد خیلی از مردم به خصوص مردان به مقدار زیادی گوشت قرمز مصرف می کنن و تحقیقات نشون میده که مصرف گوشت قرمز رابطه مستقیمی با دچار شدن به سرطان روده بزرگ داره. گوشتای پخته شده در دماهای بالا یا گوشتای کباب شده احتمال دچار شدن به این نوع سرطان رو زیاد می کنن، چون آمینای هترو سیکلیک که سرطان زا هستن در گوشتای کباب شده و پخته شده در دمای بالا به مقدار زیادی زیاد می شن.

پس واسه جلوگیری از دچار شدن به سرطان کولون باید از رژیمی استفاده کرد که دارای دست کم گوشت قرمز باشه و هم اینکه دارای بخش زیادی ازسبزیجات باشه، هم اینکه میشه به جای گوشت قرمز از گوشت ماهی استفاده کرد که جانشین مناسبی واسه گوشت قرمزه.

2- مصرف کم میوه و سبزیجات

در حالی که میوه ها و سبزیجات مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، در اختیار بدن قرار میدن اما با این حال خیلی از مردان در جامعه الان از اونا استفاده نمی کنن. تحقیقات نشون میده که مصرف میوه ها و سبزیجات خاصیت حفاظتی در دچار شدن به سرطان روده بزرگ داره به صورت میانگین هر شخص در روز نیاز به 30 گرم فیبر داره که با مصرف سبزیجات و میوه ها میشه ان رو گرفت.

3- چاقی

پژوهشا نشون میده که چاقی خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو زیاد می کنه و انگار این خطر بیشتر مردان رو تهدید می کنه.

نگه داشتن وزن در حد طبیعی خود و داشتن رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی و ورزش روزانه می تونه تا حد زیادی دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو کم کنه.

4- مصرف مشروبات الکلی

مصرف تکراری و زیاد مشروبات الکلی اثرات خطرناک و جبران ناپذیری روی بدن میذاره که یکی از این اثرات افزایش احتمال دچار شدن به سرطان کولونه. آمارها نشون میده که مصرف مشروبات الکلی در مردان نسبت به زنان بیشتره. تحقیقات نشون میده که مصرف آبجو احتمال دچار شدن به سرطان کولون رو نسب به دیگر مشروبات الکلی زیاد می کنه. مصرف الکل هم اینکه به دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی احتمال دچار شدن به بیماریای عفونی رو هم زیاد می کنه، کاهش مصرف الکل و دوری از اون می تونه خیلی احتمال دچار شدن رو کم کنه.

جفت و جور و ترجمه: گروه بهداشت و سلامت مجله اینترنتی زیگیل / سجاد معناصری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *