4 مواد مغذی مناسب برای بهبود سلامت چشم | تغذیه سالم

4 مواد مغذی مناسب واسه بهبود سلامت چشم

4 مواد مغذی مناسب واسه بهبود سلامت چشم

تغذیه

به شرط داشتن تغذیه خوب و متعادل، نه فقط از چاقی، دیابت نوع ۲ و سرطان میشه دوری کرد، بلکه این نوع رژیم به نفع چشمه و مواد مغذی مناسب در طول زندگی حتی می تونه واسه اصلاح کاهش بینایی به وجود اومده به وسیله بیماریای چشمی و افزایش سن هم کمک کننده باشه.

به نقل ازmedicaldailyدر اینجا بعضی گزینه های مغذی واسه اصلاح مشکلات چشمی و بهبود سلامت چشم بیشتر معرفی شده:

اسیدهای چرب امگا ۳: این اسیدهای چرب واسه حفظ سلامت چشم حیاتی هستن دو نوع اسید چرب امگا ۳ معروف بهDHAوEPAدر حفاظت از سلامت چشم در برابر دژنراسیون ماکولا وابسته به سن نقش مهمی دارن مخصوصا واسه افراد در خطر. سطح پایین این اسیدهای چرب عوضش منتهی به سندرم چشم خشک، دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و رتینوپاتی نوزادان خام می شه. نگفته نمونه که این اسیدهای چرب واسه پیشرفت چشمی مناسب و کارکرد چشم در نوزادان بسیار مهم ان. اسیدهای چرب امگا ۳ در درجه اول در غذاهای دریایی یافت می شن، مخصوصا در ماهی قزل آلا و ساردین و دیگه ماهیای چرب. اونا هم اینکه در آجیل، دانه ها، روغنای گیاهی و سبزیجات با برگ سبز تیره هم یافت می شن. مکملای اسیدهای چرب امگا ۳ هم در دسترسند.

لوتئین و زیگزانتین: این کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدانای طبیعی موجود در چشم هستن و می تونن منتهی به کاهش اکسیداسیون در سلولای چشم و جلوگیری از نابودی شبکه چشم شه. این روند به نوبه خود می تونه منتهی به کاهش خطر دچار شدن به بیماریای چشمی مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا شه. با این حال بدن نمی تونه به اندازه کافی این دو کاروتنوئید رو تولید کنه و باید به رژیم غذایی اضافه شن. سبزیجات با برگ تیره، مانند اسفناج، کلم بروکلی، کلم پیچ و خربزه سرشاز از لوتئین و زیگزانتین هستن. از میوه هایی مانند کیوی، و انبه و علاوه بر اون از تخم مرغ، ذرت و هویج هم میشه استفاده کرد.

آنتی اکسیدان ها: یه رژیم غذایی پر از آنتی اکسیدانا به عنوان یکی از موثرترین راه های مقابله با اثرات پیری به وجود اومده به وسیله رادیکالای آزاد شناخته شده. آنتی اکسیدانای موجود در ویتامین هایEو ث، بتاکاروتن، سلنیوم، روی و… می تونه منتهی به خنثی کردن رادیکالای آزاد شه. ویتامین ث در خیلی از میوه ها و سبزیجات پیدا میشه در حالی که آجیل، سیب زمینی شیرین، کره بادام زمینی، و غلات غنی شده، پر از ویتامینEهستند. مصرف این دو ویتامین به کاهش خطر آب مروارید کمک می کنه. میوه های زرد و نارنجی و هم اینکه میوه های قرمز، سبزیجات، هویج، پاپایا، و انبه، غنی از بتاکاروتن هستن. بتاکاروتن هم اینکه در جگر، تخم مرغ و شیر هم پیدا میشه. بدن بتاکاروتن رو به ویتامین آ تبدیل می کنه و آنهم واسه کمک به تنظیم چشم در برابر تغییرات نور، و جلوگیری از دچار شدن به آب مروارید.

غلات سبوس دار: یافته های بررسیای گذشته نشون می دهد، رژیم غذایی با شاخص پایین گلیسمی احتمال بروز دژنراسیون ماکولا وابسته به سن رو ۸۰ درصد کاهش می دهد. واسه کاهش سریع شاخص گلیسمی غذا، غلات سبوس دار رو جانشین نشاسته های تصفیه شده کنین. برنج سبوس دار، جو دو سر، نون سبوس دار و پاستای سبوس دار استفاده کنین.

.

منبع : pezeshk.us

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *