4 معاینه ی ضروری بدن که خودتان باید انجام دهید

4 معاینه لازم بدن که خودتون باید انجام بدین

همونطور که میدونید سرطان یکی از عوامل مرگ و میر در دنیاس. در بیشتر موارد اگه مریضی، زودتر از موعد معمولی و در مراحل اولیه تشخیص داده شه، امید زیادی به درمان اون هست. با وجود اینکه امروزه پیشرفت زیادی در علم و تکنولوژی انجام شده، اما با این حال آگاهی مردم نسبت به بیماریا تغییر چندانی نکرده.

یادتون باشه شما خودتون دکتر بدن خود هستین و بهتر از هرکی دیگه با تغییرات و مسائل غیرعادی بدن تون آشنایید. یادتون نره که تشخیص و بررسی زودتر از موعد معمولی این علائم غیرعادی می تونه جون تون رو نجات دهد. در این مطلب 4 معاینه لازم بدن رو عنوان می کنیم که لازمه خودتون بعضی وقتا انجام بدین، یعنی اینکه دکتر خودتون شید و جون خودتون رو نجات بدین.

معاینه سینه ها

معاینه سینه ها روشیه که تموم خانوما باید با اون آشنایی داشته باشن و به طور مرتب بکنن. این کار باعث تشخیص زودتر از موعد معمولی هر نوع توموری در سینه می شه. بهترین زمان واسه انجام این معاینه، هفت روز بعد از تموم شدن قاعدگیه. در این زمان حساسیت و تورم سینه ها به طور کامل از بین میره و آماده معاینه س.

واسه معاینه پوست لازمه که خالای پوستی رو بررسی کنین. هر نوع تغییری در شکل، فرم، اندازه و رنگ این خالا نیاز به بررسی پزشکی داره

واسه انجام این معاینه به پشت روی زمین دراز بکشین. دست راستتون رو زیر سرتون بذارین. با انگشت اشاره، انگشت میانی و انگشت انگشتری دست چپ معاینه رو شروع کنین. کافیه با این انگشتا فشار کمی به سینه راست وارد کنین و انگشتا رو حرکت بدین. بعد جای دستا رو عوض کرده و همین کار رو با سینه چپ انجام بدین.

بعد از تموم شدن کار بلند شید یا بشینین. زیر بغلا رو هم با همین روش معاینه کنین. چون بافت پستانی تا زیر بغلا هم کشیده شده. بعد از معاینه زیر بغل، به آرومی نوک سینه ها رو به نوبت فشار بدین و از وجود هر نوع ترشحات احتمالی مطمئن شید.

در آخر مقابل آینه قرار بگیرین. دستا رو رها کنین و به ترتیب به سینه ها نگاه کنین و تغییرات احتمالی در بافت و اندازه سینه ها رو بررسی کنین. هم اینکه حواستون باشه که روی سینه ها گود رفتگی یا فرورفتگی غیرعادی نداشته باشه. در هر حال هر نوع تغییر در بافت و شکل و هم اینکه وجود هر نوع برجستگی و غده غیرعادی باید جدی گرفته شه.

معاینه دهن

علائم عجیب و غیرعادی که در دهن بروز می کنن ممکنه نشون دهنده مشکلات جدی تر مانند مشکل پریودونتیت یا سرطان دهن باشه. لازمه که هر نوع مشکل مربوط به لثه ها، خونریزی، زخم و غده در چاله دهن باید مورد بررسی قرار بگیره. بهتره به طور مرتب قسمتای داخلی و خارجی لبا رو هم معاینه کنین. در حالت عادی لبا باید صاف،نرم، براق، مرطوب و بدون هیچ نوع گره یا توموری باشن.

معاینه پوست

لازمه که با دقت و به طور مرتب پوست خود رو بررسی کنین تا از وجود تومورها و یا هر نوع تغییر غیرعادی احتمالی مطمئن شید. بدونین که تشخیص زودتر از موعد معمولی سرطان پوست، شانس درمان اونو بالا می بره. بهتره که مثل سینه، پوستتون رو هم هر ماه یه بار معاینه کنین.

بهتره مقابل یه آینه بزرگ قدی وایسید تا کل بدن تون رو با دقت ببینین. واسه معاینه پوست لازمه که خالای پوستی رو بررسی کنین. هر نوع تغییری در شکل، فرم، اندازه و رنگ این خالا نیاز به بررسی پزشکی داره.

قرینه نبودن شکل خالا، افزایش اندازه قطر اونا به بیشتر از شش میلیمتر، لبه های بی نظم، تغییر رنگ و یا هر نوع خونریزی، عفونت، خارش و درد در خالا غیرعادیه و باید بررسی شه.

معاینه ادرار

ادرار اصلا یه مایع کم اهمیت نیس. این مایع دفع شدنی شامل بیشتر از سه هزار ترکیب شیمیایی هست و به این زودیا، تستی واسه تشخیص وجود تومورهای بدخیم سینه می شه. محققان دانشگاه میسوری به این نتیجه رسیدن که ادرار بیماران گرفتار به سرطان سینه، شامل «پتریدین» بیشتریه.

علاوه بر این محققان امیدوار هستن که در سالای آینده، ادرار جانشین تستای تشخیص لختهای خونی، پولیپ کولون و تخمین امید به زندگی افراد شه. پس ادرار اسرار زیادی رو در مورد سلامتی برملا می سازه.

لازمه که روزانه یه بار به وضعیت ادرار توجه کنین. اگه شما هر روز بین 8 تا 10 بار و حتی بیشتر ادرار می کنین، نشون میده که مسئله ای در مثانه تون هست. امکان داره مشکلی جدی در مثانه، پروستات یا کلیه هاتون وجود داشته باشه. حتی مشکلات کارکرد مغز و اعصاب یا مشکلاتی در ستون فقرات هم دور از ذهن نیستن. البته یادتون باشه که اگه به واسطه مصرف مایعات زیاد مجبور به دستشویی رفتن هستین به طور کامل طبیعیه.

لازمه که به طور مرتب حواستون به رنگ و بوی ادرار باشه. اگه رنگ ادرار زرد خیلی پررنگ باشه، امکان داره عفونتی در دستگاه ادراری وجود داشته و یا اینکه بدن با مشکل کم آبی مواجه شده باشه.

اگه در ادرارتون خون مشاهده کردین، باید بدون فورا به دکتر مراجعه کنین، چون امکان داره پای مشکلات جدی تری در میان باشه. بوی تند ادرار هم به وجود اومده به وسیله مشکلات کلیوی است. در همه این موارد لازمه که مشکلات خود رو با یه دکتر متخصص در میان بذارین تا آزمایشات لازم رو جهت بررسی بخش مورد نظر بکنه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *