4 قانون طلایی برای خوب خوابیدن | تغذیه سالم

4 قانون طلایی واسه خوب خوابیدن

واسه اینکه شبا خوب بخوابین لازمه که در عادتای غذایی تون و یا دست کم در شامتون تغییراتی بسازین.

 

خواب کافی و مناسب لازمه داشتن روزی پرانرژی و پرنشاطه. اما متأسفانه بد خوابی همیشه خستگی، خواب آلودگی، نبود تمرکز، فراموشی و چیزای دیگه ای به جز اینا داره.

در این مقاله بخور و نخورهایی رو ارائه می دیم که خواب راحتی رو واسه شما به ارمغان آورده و از بی خوابیای شبونه خلاصتان می کنه. با ما همراه باشین.

 

شام خوب، خواب خوب

 

قانون شماره یه: شام پر از کربوهیدرات و کم پروتئین بخورین

کربوهیدراتا و پروتئین نقش مهمی در سنتز بعضی از نروترانسمتورهای مغز دارن و اینطوری باعث خوابی راحت و یا برعکس بی خوابی می شن.

پیشنهاد می کنیم مواد غذایی پر از کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین بخورین. یعنی کربوهیدراتایی که به آرومی جذب می شن مثل نون کامل (سبوس دارغلات کامل (برنج قهوه ای)، پاستا، میوه های تازه و چیزای دیگه ای به جز اینا.

امگا 3ا اثر خوبی روی کارکرد مغز می ذارن و به خاطر همین خوابی خوب

و راحت به شما هدیه میدن

برعکس پیشنهاد می کنیم از مصرف کربوهیدراتایی که شاخص گلیسمی بالایی دارن دوری کنین مثل نون سفید، برنج سفید، سیب زمینی، شیرینی جات صنعتی، شکلاتای خامه ای، قند، عسل و چیزای دیگه ای به جز اینا.

کارشناسان پیشنهاد می کنن واسه داشتن خواب راحت لازمه که مصرف پروتئین رو هم کم کنین. بهتره مواد غذایی پر از پروتئین مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ و چیزای دیگه ای به جز اینا رو واسه ناهار بخورین.

 

قانون شماره دو: شام رو سبک، زود و کم ادویه بخورین

وقتی شام رو دیر وقت بخورین، پرخوری کنین، مواد غذایی چرب و تند بخورین، هضم غذا به کندی صورت میگیره و دمای بدنتون بالا میره. این دو عامل، زمان خواب رو به عقب میندازه و در بیشتر موارد باعث بی خوابی در طول شب می شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم شام رو زود بخورین.

از غذاهای تند و ادویه دار دوری کنین.

پرخوری نکنین.

مصرف چربیا مخصوصا اسیدهای چرب اشباع شده مثل سوسیس و کالباس، گوشت قرمز پرچرب، دسرهای خامه ای، کره، پنیر پرچرب، سسای پرچرب و چیزای دیگه ای به جز اینا رو محدود کنین.

 

قانون سوم: مصرف امگا3ها رو در الویت بذارین

امگا 3ا اثر خوبی روی کارکرد مغز می ذارن و به خاطر همین خوابی خوب و راحت به شما هدیه میدن. مصرف مواد غذایی پر از امگا3ها رو در الویت برنامه غذایی خود بذارین مثل ماهی آزاد، ماهی ماکرو، ساردین، روغن کلزا و روغن دانه کتون.

عوضش تا جایی که می تونین مصرف مواد غذایی شامل امگا6ها رو محدود کنین مثل روغن آفتاب گردان، مایونز و چیزای دیگه ای به جز اینا.

 

قانون شماره چهار: نوشیدنیای کافئین دار و الکلی ممنوع

کافئین روی مغز اثر میذاره و باعث هشیاری می شه. این اثر تا 6 ساعت بعد از مصرف نوشیدنیای کافئین دار هم ادامه داره. به خاطر همین اگه مشکل بی خوابی یا بدخوابی دارین بعد از ظهر به بعد از نوشیدن قهوه و دیگه نوشیدنیای شامل کافئین مثل چای، نوشیدنیای گازدار و شکلات دوری کنین.

مصرف الکل علاوه بر دیگه مضراتی که داره، باعث بی خوابی، بیدار شدنای شبونه و در آخر بدخوابی می شه.

 

چند پیشنهاد کلی

* مصرف شیر تو یه سری از آدما که نمی تونن پروتئین اونو خوب هضم کنن باعث بی خوابی می شه.

* می تونین از جوشوندهای خواب آور مثل بابونه، درخت زیفون، گیاه سنبل الطیب، بادرنجبویه استفاده کنین.

* واسه داشتن خوابی راحت، استرس رو از خود دور کنین. مشکلات و غم فردا رو به فردا محول کنین و آروم باشین.

* همیشه تلاش کنین سر یه ساعت مشخص به تختخواب برید.

* به طور منظم ورزش کنین البته نه شبا.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *