4 علت کچلی در کودکان

4 دلیل کچلی در کودکان

کچل شدن یهویی و طی زمان کوتاه فقط مختص بزرگسالان نیس، بلکه کودکان رو هم ممکنه درگیر کنه. بدیش اینه بروز طاسی در کودکان به خصوص دختر بچه ها بسیار وحشتناکه. پس والدین واسه دچار نشدن کودکشون به این آسیب، باید در اول علل بروز کچلی در کودکان رو بشناسن تا با دوری گزیدن از اونا مانع ابتلای کودکشون شن.

در این مطلب 4 دلیل مهم و شایع کچلی در کودکان رو براتون می گیم.

 

1- عفونت

شایع ترین دلیل ریزش مو در کودکان، عفونت قارچی پوست سره. این آسیب، کچلی قارچی سر اسمشه که به صورت موضعی بخشی از سر کودکان رو تحت تاثیر قرار داده و کچل می کنه. با اینکه این آسیب در کودکان بسیار شایعه، اما ممکنه نوجوانان و بزرگسالان رو هم درگیر کنه.

 

علایم کچلی قارچی سر شامل لکه های مشکی روی پوست سر، خارش و شکستگی موهاه.

 

 

بدیش اینه این مریضی مسریه و از راه راه هایی مانند تماس مستقیم با افراد آلوده، به کار گیری شونِه و یا کلاه مشترک این عفونت به بقیه افراد منتقل می شه.

 

والدین باید عفونت قارچی پوست سر رو در کودکانشون جدی بگیرن و در صورت مشاهده این مریضی، اجازه رفتن به مدرسه رو به کودک ندن و خیلی سریع تحت نظر دکتر، اقدامات درمانی رو شروع کنن .

خیلی از داروهای شیمی درمانی که امروزه مورد مصرف بیماران سرطانی قرار می گیرن، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی رو در افراد ایجاد می کنن

2- آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یه مریضی خودایمنیه که سیستم ایمنی بدن به سلولای مو حمله می کنه و بیشتر طی مدت زمان کوتاهی، موهای فرد از کف میره و تیکهای خالی از مو روی سر کودک به وجود میاد.

 

این مریضی می تونه هر فردی رو در هر سنی تحت تاثیر بذاره.

 

دکتر متخصص پوست می تونه با بررسی علایم، این مریضی رو در افراد تشخیص بده، اما بدیش اینه هیچ راه درمانی قطعی واسه اون شناخته نشده.

 

این مریضی می تونه واسه یه مدت در فرد پیشرفت کنه، اما پس از یه مدت متوقف شده و بعد از چند ماه و یا چند سال دوباره شروع می شه.

3- شیمی درمانی

خیلی از داروهای شیمی درمانی که امروزه مورد مصرف بیماران سرطانی قرار می گیرن، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی رو در افراد ایجاد می کنن.

 

اگه کودکان در اثر دچار شدن به سرطان مجبور به شیمی درمانی شن، بدیش اینه با این مشکل روبرو هستن.

 

والدین باید در این مورد آگاهیای لازم رو به کودک بدن و شرایط رو واسه بروز اون در کودک خود آماده کنن تا کودک بتونه پس از یه مدت با احساسات و احساسات خود در این مورد کنار بیاد و اونو قبول کنه.

 

حالا خوبیش اینه پس از گذروندن دوره شیمی درمانی، موهای کودک کم کم رشد می کنه و اون می تونه به شرایط طبیعی خود برگرده.

 

4- مشکلات روحی

یکی از علل ریزش مو در کودکان، مواجه شدن اونا با مشکلات روحی و عاطفیه؛ مثلا اگه چالشایی بزرگ تر از سطح ظرفیت کودک به اون تحمیل شه و اون نتونه اونو تحمل کنه، ممکنه عوارضی مثل ریزش مو در اون ایجاد شه، مثلا اگه دچار افت تحصیلی شه و یا عزیزی رو در خونواده و یا دوستای خود از دست بده، این جور چالشا با تاثیر منفی بر روح و روان کودک، ریزش مو رو در اون بوجود میاره.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *