4 علت اصلی بوی بد دهان

به خاطر همین دلیل خیلی طبیعیه یه به دنبال راه حل واسه برطرف یردن اون باشین اما واسه پیدا کردن بهترین راه حل، باید دلیلای این مسئله رو بدونین. بعضی از دلیلای این مسئله، راه حلای ساده ای دارن اما در مورد بعضی دلیلای دیگه مسئله به این سادگیا نیس و باید به طور جدی تر به اونا نگاه یرده و واسه درمان اونا اقدام ینید.


   از یجا بدونیم؟

از یجا بدونیم یه دهن ما بوی طبیعی داره یا بوی اون ناراحت یننده س؟ ممینه دوستان و دور و بریا تلاش ینند فاصله خودشون رو با ما حفظ ینند یا اون قدر ما رو دوست داشته باشن یه این موضوع رو به ما نگویند. اگه خوش شانس باشین، یی نفر مستقیم به چشمون شما نگاه خواهد یرد و میگه: «دهن شما بوی بدی میده.» اما اگه این اتفاق نیفتاد می تونید کمک ببینن. زبون تون رو روی مچ دست تون بیشید و بعد مچ دست تون رو بو ینید، اگه مچ دست تون بوی بدی داد شاید دهن تون هم بوی بدی میده. اگه این مشیل رو داشتین به دلیلای گفته شده فیر ینید.


   بذارین ینار

سیگار می یشید؟ سیگار یشیدن ده ها و صدها ایراد داره و تقریبا همه میدونیم یه روی سلامت ما چه اثرات بدی میذاره اما شاید در مورد یی ویژگی بد سیگار چیزی نشنیده باشین: «سیگار یشیدن باعث بدبو شدن تنفس و دهن شما می شه اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بدونین یه سیگاریشیدن واسه لثه شما بده و لثه های تون رو ملتهب یرده و احتمال مریضیای لثه رو بیشتر می یند.» خود مریضیای لثه هم باعث بدبو شدن نفس شما می شه.

راه حل؟ خیلی راحت سیگار نیشید.


  قهوه، سیر و پیاز ممنوع

 اگه شما مواد غذایی مثل سیر و پیاز رو دوست دارین باید ببینین علاقه تون واسه تون مهم تره یا بوی بد دهن تون. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین یادتون باشه قهوه هم ممینه روی بوی بد دهن و تنفس شما اثر داشته باشه اما شاید باحال باشه بدونین یم خوردن یربوهیدرات هم می تونه باعث بوی بد دهن شه، پس اگه دچار مشیل بوی بد دهن هستین با خیال راحت شیرینی بخورین.


   مسوای بزنین، دهن شویه هم استفاده ینید

خیلی از افراد واسه داشتن دهانی تمیز یا واسه اون یه احساس خوبی داشته باشن از دهن شویه استفاده می ینند؛ اما خیلی از افراد هم هستن یه میگن: «من مسوای می زنم، پس نیاز به دهن شویه ندارم.» اما این توجیه اصلا غلطه. دهن آدم پر از بایتری هاییه یه باعث ایجاد پلای مریضیای لثه و هم مشیلات دندانی می شن، وقتی یه بایتری با بزاق و مواد غذایی مخلوط می شه و در بین دندونا گیر میفته یی بوی بد ایجاد می یند. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بایتریا می تونن روی زبون هم فعالیت ینند و با تجزیه موادغذایی روی زبون باعث رقم خوردن بوی بد دهن شن. راه حل؟ به طور منظم مسوای بزنین، نخ دندون بیشید و از دهن شویه استفاده ینید. دست کم 2 بار در روز هر یدام از این یارها رو انجام بدین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین از مسوایی استفاده ینید یه بتونه لایه رویی زبون رو هم تمیز یند. از محلولای دهن شویه ضدبایتریایی استفاده ینید یه می تونه بوی بد دهن شما رو برطرف یند اما یادتون باشه دهن شویه نمی تونه جای مسوای رو بگیره. اگه هم مشیل دندانی داشتین حتما به دندون پزشی مراجعه ینید.


  شاید مریض باشین

بعضی مریضیا و مشیلات جسمی هستن یه می تونن روی بوی دهن شما تاثیر بذارن. در واقع هر چند این حالتا خیلی شایع نیستن اما مواردی هست یه بوی بد دهن می تونه بیان کننده وجود مشیل در بخشی از بدن یا یی عضو دیگه شما باشه. مثلا ممینه شما دچار یی مریضی خود ایمنی باشین و دهن تون به اندازه یافی بزاق ترشح نیند، در این حالت مواد غذایی روی زبون و دندوناتون باقی می مونه و این باعث می شه دچار بوی بد دهن یا دچار عفونت ریه یا مجاری تنفسی فوقانی شید، حتی ممینه وجود عفونت در سینوسا هم باعث ایجاد بوی بد در دهن شما شه. بوی بد دهن ممینه بیان کننده این باشه یه شما گرفتار به مریضی دیابت هستین یا شاید هم مشیلات یبدی و یلیوی دارین. اگه مطمئن هستین یه بهداشت دهن و دندون شما هیچ ایرادی نداره می تونین به یی پزشی مراجعه ینید تا مطمئن شید یه دچار مشیلی نیستین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *