4 علت اصلی بوی بد دهان جدید 98

: بوی بد دهن واسه خیلی از افراد نه فقط اول صبح بلکه طی روز هم کلافه کننده س چون که نه فقط خودشون بلکه طرف مقابلشون اذیت می شه.

علل اصلی بوی بد دهن

سلامت نیوز:بوی بد دهن، کابوس خیلی از خانوم هاست، این موضوع هم اونا رو اذیت می کنه و هم دور و بریا اونا رو، حتی ممکنه زندگی اجتماعی اونا رو هم دچار مشکل کنه.

به خاطر همین دلیل خیلی طبیعیه که به دنبال راه حل واسه برطرف کردن اون باشین اما واسه پیدا کردن بهترین راه حل، باید دلیلای این مسئله رو بدونین. بعضی از دلیلای این مسئله، راه حلای ساده ای دارن اما در مورد بعضی دلیلای دیگه مسئله به این سادگیا نیس و باید به طور جدی تر به اونا نگاه کرده و واسه درمان اونا دست به کار شین.

<>

: 4 دلیل اصلی بوی بد دهن نوین 98

   از کجا بدونیم؟

از کجا بدونیم که دهن ما بوی طبیعی داره یا بوی اون ناراحت کننده س؟ ممکنه دوستان و دور و بریا تلاش کنن فاصله خودشون رو با ما حفظ کنن یا اون قدر ما رو دوست دارا باشن که این موضوع رو به ما نگویند. اگه خوش شانس باشین، یه نفر مستقیم به چشمون شما نگاه می کنه و میگه: «دهن شما بوی بدی میده.» اما اگه این اتفاق نیفتاد می تونید کاری بکنین. زبون تون رو روی مچ دست تون بکشین و بعد مچ دست تون رو بو کنین، اگه مچ دست تون بوی بدی داد شاید دهن تون هم بوی بدی میده. اگه این مشکل رو داشتین به دلیلای گفته شده فکر کنین.

   بذارین کنار

سیگار می کشید؟ سیگار کشیدن ده ها و صدها ایراد داره و تقریبا همه میدونیم که روی سلامت ما چه اثرات بدی میذاره اما شاید در مورد یه ویژگی بد سیگار چیزی نشنیده باشین: «سیگار کشیدن باعث بدبو شدن تنفس و دهن شما می شه اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بدونین که سیگارکشیدن واسه لثه شما بده و لثه های تون رو ملتهب کرده و احتمال بیماریای لثه رو بیشتر می کنه.» خود بیماریای لثه هم باعث بدبو شدن نفس شما می شه.

راه حل؟ خیلی راحت سیگار نکشید.

  قهوه، سیر و پیاز ممنوع

اگه شما مواد غذایی مثل سیر و پیاز رو دوست دارین باید ببینین علاقه تون واسه تون مهم تره یا بوی بد دهن تون. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین یادتون باشه قهوه هم ممکنه روی بوی بد دهن و تنفس شما اثر داشته باشه اما شاید باحال باشه بدونین کم خوردن کربوهیدرات هم می تونه باعث بوی بد دهن شه، پس اگه دچار مشکل بوی بد دهن هستین با خیال راحت شیرینی بخورین.


مسواک بزنین، دهن شویه هم استفاده کنین

خیلی از افراد واسه داشتن دهانی تمیز یا واسه اینکه احساس خوبی دارا باشن از دهن شویه استفاده می کنن؛ اما خیلی از افراد هم هستن که می گن: «من مسواک می زنم، پس نیاز به دهن شویه ندارم.» اما این توجیه اصلا غلطه. دهن آدم پر از باکتری هاییه که باعث ایجاد پلاک بیماریای لثه و هم مشکلات دندانی می شن، وقتی که باکتری با بزاق و مواد غذایی مخلوط می شه و در بین دندانا گیر میفته یه بوی بد بوجود میاره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین باکتریا می تونن روی زبون هم فعالیت کنن و با تجزیه موادغذایی روی زبون باعث رقم خوردن بوی بد دهن شن. راه حل؟ به طور منظم مسواک بزنین، نخ دندون بکشین و از دهن شویه استفاده کنین. دست کم ۲ بار در روز هر کدوم از این کارا رو انجام بدین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین از مسواکی استفاده کنین که بتونه لایه رویی زبون رو هم تمیز کنه. از محلولای دهن شویه ضدباکتریایی استفاده کنین که می تونه بوی بد دهن شما رو برطرف کنه اما یادتون باشه دهن شویه نمی تونه جای مسواک رو بگیره. اگه هم مشکل دندانی داشتین حتما به دندون دکتر مراجعه کنین.

  شاید مریض باشین

بعضی بیماریا و مشکلات جسمی هستن که می تونن روی بوی دهن شما تاثیر بذارن. در واقع هر چند این حالتا خیلی شایع نیستن اما مواردی هست که بوی بد دهن می تونه بیان کننده وجود مشکل در بخشی از بدن یا یه عضو دیگه شما باشه. مثلا ممکنه شما دچار یه مریضی خود ایمنی باشین و دهن تون به اندازه کافی بزاق ترشح نکنه، در این حالت مواد غذایی روی زبون و دنداناتون باقی می مونه و این باعث می شه دچار بوی بد دهن یا دچار عفونت ریه یا مجاری تنفسی فوقانی شید، حتی ممکنه وجود عفونت در سینوسا هم باعث ایجاد بوی بد در دهن شما شه. بوی بد دهن ممکنه بیان کننده این باشه که شما گرفتار به مریضی دیابت هستین یا شاید هم مشکلات کبدی و کلیوی دارین. اگه مطمئن هستین که بهداشت دهن و دندون شما هیچ ایرادی نداره می تونین به یه دکتر مراجعه کنین تا مطمئن شید که دچار مشکلی نیستین.

جمع آوری: گروه سلامت گــهــر

.

منبع : gahar.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *