4 عاملی که بیماری ام اس را بدتر می‌کنند

4 دلیلی که مریضی ام اس رو بدتر می کنن

تحقیقات نشون میدن، در زمان تحمل استرس وقوع حملات مریضی دو برابر بیشتر از شرایط معموله.

1- گرما

گرمای محیط به خصوص اگه همراه با رطوبت باشه، می تونه بسیار آزار دهنده باشه. گرمای زیاد می تونه ضعف عضلانی شدید بسازه، هرچند بعضی بیماران ام اس بوسیله گرما اذیت نمی شن و ممکنه از حموم گرم لذت ببرن.

باید بدونیم که حتی افزایش کوتاه درجه گرما مرکزی بدن می تونه به وسیله فرد تحمل نشه و اونو دچار مشکل کنه. قبل از تماس با گرمای زیاد، تا وقتی نمی دونین که چیجوری عکس العمل نشون میدید، بسیار مراقب خود باشین. وارد وان داغ یا سونا نشید، مگه کسی نزدیک شما باشه که در صورت نیاز شما رو بیرون بکشه. اگه متوجه بدتر شدن علائم و نشونه ها در اثر گرما شدید، تنها چند ساعت خنک شدن شما رو به حالت طبیعی برمی گردونه.

شایع ترین علایم ایجاد شده در اثر گرما در بیماران گرفتار به ام اس، ضعف و تاری دید است. هر دلیلی که دمای مرکزی بدن رو زیاد کنه، موجب شدید شدن علایم بیماران و یا ظاهر شدن علایم جدید می شه. دلیل این، اینه که انتقال امواج عصبی، شدیدا نسبت به افزایش درجه گرما حساسه.

 

جلوگری از تاثیر گرما

–  از حجم زیاد مایعات استفاده کنین تا مایعات از دست رفته بدن شما جبران شه.

– در فصل گرما، تا حد امکان بیرون نرید و در محیط خنک استراحت کنین.

– در صورت نیاز به بیرون رفتن در فصل گرما، از لباس خنک استفاده کنین و در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید .

– از محیطای گرم به خصوص گرم و مرطوب مانند حموم گرم، سونا، تابش شدید آفتاب و ورزشای سنگین دوری کنن.

– تحقیقات نشون داده مریضایی که نسبت به افزایش درجه گرما بسیار حساسند، به کاهش درجه گرما عالی جواب میدن. طوریکه با نوشیدن یه نوشیدنی خنک یا مکیدن یخ می تونن از شدید شدن علایم خود جلوگیری کنن.

– در صورت بروز تب هرچه سریع تر واسه تشخیص دلیل و درمان اون دست به کار شین.

تا جایی که ممکنه باید از استرسای عاطفی و جسمی و قرار گرفتن در گرما دوری کرد، چون افزایش درجه گرما بدن، خستگی و استرس دلیل شدید شدن گذرای علائم مریضی می شن

2- استرس

استرسای روحی و جسمی، چه  صورت طولانی و چه به صورت زیاد و یهویی می تونن دلیل شدید شدن مریضی شن. اگه تحقیقات نشون میدن، در زمان تحمل استرس وقوع حملات مریضی دو برابر بیشتر از شرایط معموله.

به نظر می رسه استرسا دلیل آزاد شدن موادی در بدن می شن که این مواد از راه تاثیر روی سیستم ایمنی می تونن مریضی رو ناراحت کنن.

 

3- خستگی

عبارتست از افت تواناییای جسمی یا ذهنی به طور برگشت پذیر که می تونه خود به خود یا بعد از فعالیت بدنی یا ذهنی روی میده.

خستگی، هم علامتی از مریضی ام اسه و هم عامل شدید شدن کننده اون و با خستگی معمولی تفاوتایی داره؛ مثلا این که شدت این خستگی بیشتر از یه خستگی معمولیه. معمولا در اوایل روز (صبح) احساس می شه و کم کم در طول روز شدت پیدا میکنه و بیشتر با یه استراحت کوتاه مدت ساده برطرف نمی شه.

این خستگی به دلیل اثرات داغون کننده مریضی روی سلولای عصبی حرکتی و حسی ایجاد می شه و پس منطقیه که در نتیجه اون کلیه علائم مریضی شدید شدن پیدا کنن و یا علامتی جدید ایجاد شه.

شایع ترین عوامل ایجاد کننده خستگی عبارتند از : گرما و رطوبت، غذای سنگین، آلرژی غذایی، فعالیت زیاد، سیگار، گرسنگی و افت قند خون، استرسا.

 

جلوگیری از خستگی

– ورزش در حدی که خسته و گرم نشیم.

– یوگا و شنا

– دوری از گرما

– دوری از کار زیاد (در خونه یا محل کار)

– استراحت در فواصل کار

– دراز کشیدن و قرار دادن پاها بالاتر از سطح بدن

– ایجاد نظم در خواب

– دوری از گرسنگی، غذای سنگین و غذای شیرین

– صبحونه فراموش نشه

 

4- ضربه ها

برابر آمار موجود 10 تا 15 درصد افراد گرفتار به ام اس، شروع مریضی شون رو پس از ضربه به مغز یا نخاع ذکر می کنن و 50 درصد اونا برگشت حملات رو به ضربه نسبت میدن. انگار ضربه دلیل ایجاد تغییراتی در نسج مغز یا نخاع می شه که با در نظر گرفتن آسیبای قبلی به وجود اومده به وسیله خود مریضی در این محلا، علائم جدید ایجاد می گردن.

 

به چه دلیل باید عوامل شدید شدن کننده ام اس رو بشناسیم؟

باید بدونیم در صورت نبود تشخیص به موقع و رفع این عوامل نه فقط خود، علائم مریضی رو شدید شدن می کنن، بلکه می تونن بقیه عوامل شدید شدن کننده رو ایجاد و یا شدید شدن کنن؛ مثلا اضطراب و افسردگی علاوه بر اینکه می تونن علائم مریضی رو شدید شدن کنن، باعث می شن فرد درد موجود رو شدیدتر احساس کنه یا دچار مشکل خواب شه و همونجوری که ذکر شد هر دوی اینا عوامل شدید شدن کننده مریضی هستن.

پس تا جایی که ممکنه باید از استرسای عاطفی و جسمی و قرار گرفتن در گرما دوری کرد، چون افزایش درجه گرما بدن، خستگی و استرس دلیل شدید شدن گذرای علائم مریضی می شن.

رژیم غذایی درست و متعادل نقش مثبتی در جلوگیری از پیشرفت M.S داره. مریض گرفتار به M.S بهتره از رژیم با چربی حیوونی کم و دارای چربیای غیراشباع و روغنای گیاهی و رژیم شامل اسید لینولئیک استفاده کنن.

فرآوری : زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منابع :

انجمن ام اس ایران –  دکتر شکوفه علایی ، متخصص مغز و اعصاب

پارسی طب

ایران کلینیک آنلاین

دانشنامه رشد

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *