۵ ترفند برای یک نویسنده محتوای موفق

نویسنده محتوا بودن شاید در ظاهر آسون باشه و خیلی از مردم تصور کنن از عهده همچین چیزی بر میان، اما اینطوری نیس و به مهارتای زیادی نیاز داره. در این مطلب ۵ ترفند واسه یه نویسنده محتوای موفق رو میگیم.

نوشتن یکی از جذاب ترین کارای دنیاست. بعضی از نویسنده ها در بخش وب و رسانه و تولید محتوا دست به نوشته هستن و یه سریای دیگه رمانای بلند و فانتزی می نویسند.

هر چی که باشه، این افراد یکی از رویایی ترین فعالیتای جهان رو تجربه می کنن چون میشه با قوه تخیل یا با تکیه بر داده های علمی و مستند، محتوایی تولید کرد که بقیه اونو می خونن.

وقتی نویسنده علم و مهارت لازم واسه نوشتن رو نداشته باشه، مطمئنا محتوایی که تولید می کنه از جذابیت لازم بهره مند نیس و موفقیتی هم واسه اون بدنبال نداره.

اگه شغل شما به گونه ایه که باید محتوا تولید کنین، پیشنهاد می کنیم اطلاعات چون رو بخونین تا کمک رسان شما در روند هر چی بهتر نوشتن باشن. همراهمون باشین.

سرفصل محتوا

  • ۱- نویسنده محتوا باید در نوشتن چندین سبک جور واجور مهارت داشته باشه
  • ۲- یه نویسنده متن موفق هیچوقت سراغ سوژهای اتفاقی نمی رن
  • ۳- یه نویسنده محتوای موفق، اصیل و مبتکره
  • ۴- یه نویسنده موفق خوب با HTML سئو، CSS و وردپرس آشنایی داره
  • ۵- نویسنده موفق وب متخصص شبکه اجتماعی هم هست

۱- نویسنده محتوا باید در نوشتن چندین سبک جور واجور مهارت داشته باشه

دلیلش اینه که هر محتوایی سبک و راه و روش خاص خود رو می خواد. مثلا وقتی خبر می نویسید باید متن کوتاه و پر از پاراگرافایی باشه که اطلاعات کامل در مورد سوژه رو در اختیار مخاطب قرار میده. سبک خبر به این صورته که خلاصه اون باید در همون پاراگراف اول نوشته شه.

بلاگ نویسی یه سبک دوستانه و شخصی داره و شما می تونین از عقاید شخصی خود در اون خیلی راحت استفاده کنین و هیچ محدودیتی در این ندارین.

متن تبلیغاتی باید کوتاه اما راضی کننده و تشویق کننده باشه. گزارش هم که از اسمش پیداست، بلند و توصیفی با اشاره به مشکلات و ارائه راه حل همراه س.

مشکلات

با این فرقا، یه نویسنده محتوای موفق باید مهارت نوشتن در همه این سبکا رو داشته باشه تا در مواقع ضرورت بهترین و جذاب ترین متن رو ارائه دهد.

۲- یه نویسنده متن موفق هیچوقت سراغ سوژهای اتفاقی نمی رن

«ایده پردازی» یکی از واژه های صنعت تولید محتواست که روند خلاقیت به خرج دادن در پیدا کردن سوژه، تیتر و زاویه دید متن رو توصیف می کنه. این روند با تحلیل سوژه شروع می شه.

خلاقیت

بیشتر ایده ها به وسیله گروهی از افراد شکل می گیرن و پرورش پیدا می کنن. اما نویسنده های جداگونه و فریلنسرها خودشون به تنهایی این کار رو باید بکنن. بخاطر این خیلی مهمه که بدونن یه تیم حرفه ای چیجوری ایده پردازی می کنن.

در ادامه بعضی از موارد رو براتون نوشته ایم:

اونا خوب مخاطب خود رو می شناسن. تولیدکننده های محتوا این سیستم رو «ساخت شخصیت خریدار» می گن.

اگه شما بدونین که مخاطب اصلی مقالات و نوشته هاتون چه کسیه، می تونین موضوعاتی رو انتخاب کنین که حتما اونا رو مطالعه کنه. نویسنده نشریه (چاپی یا دیجیتالی) واسه مخاطبینش می نویسه نه واسه شرکت یا برندی که در اونجا مشغول کاره.

دیجیتال

یه تیم نویسندگان حرفه ای همیشه در مورد کلمات کلیدی تحقیق می کنه. به طور مثال، «تولید محتوا» بسیار بیشتر از «نوشتن محتوا» جست وجو می شه. یعنی باید تیتر رو براساس این عبارت عوض کرد.

یا مثلا مقاله های آموزشی و «چیجوری باید»ها طرفداران زیادی دارن؛ مقاله هایی با اینجور تیترهایی: چیجوری میشه ایده های ناب واسه تولید محتوا پیدا کرد؟ و ….. که یه تیم حرفه ای برنامه اصلی تولید محتوا رو براساس این اطلاعات می چیند.

ایده

فعالیت رقبا رو دنبال می کنن. مقاله هایی که بازدید زیادی داشتن رو پیدا می کنن. پیدا کردن این سوژها یا مقاله ها اطلاعات زیادی در مورد مخاطبان به شما میدن.

هم اینکه در جریان کار رقبا هم قرار دارین و می دونین در چه زمینه هایی کار می کنن و پستای خود رو در چه سایتای دیگری یا کدوم شبکه های اجتماعی به اشتراک می ذارن.

پس از به دست آوردن اطلاعات و جزییات کافی در مورد روش کار رقبا، پیدا کردن کلمه های کانونی و شناخت مخاطب، حالا زمان انتخاب یه تیتر انگار و جذابه که دلیل تحریک کاربر واسه مطالعه شه. لازمه که کلمه های کلیدی اصلی خود رو در بخش توضیحات متای سایت هم درج کنین.

۳- یه نویسنده محتوای موفق، اصیل و مبتکره

نوشتن، بخشی از معروفیت و آوازه شماس. پس، هر پستی که قراره به نام شما منتشر شه باید اصیل باشه. شاید احمقانه به نظر برسه که صدها هزار نفر در مورد یه سوژه بنویسن.
احمق

اما شک نکنین که ارزشش رو داره و اصلا باید این طور باشه. هر نویسنده بااستعدادی باید قلم و صدای انحصاری خود رو داشته باشه و نقطه نظرات خود و سبک نوشتن خود رو تو یه سوژه به نمایش بزاره.

کپی کردن مطلب از سایتای دیگه نه فقط واسه معروفیت نویسنده، بلکه واسه SEO سایت هم خوب نیس. پس واسه احترام به مخاطب و حفظ خوشنامی خود از سرقتای ادبی یا کپی مقالات دوری کنین.

واسه اینکه مطمئن شید نمونه مقاله شما قبلا نوشته نشده و در وب وجود نداره، حتما چند دقیقه وقت گذاشته و جست و جو کنین.

۴- یه نویسنده موفق خوب با HTML سئو، CSS و وردپرس آشنایی داره

نگران نشید. لازم نیس با همه این موارد به صورت حرفه ای آشنا باشین. در حدی که مثلا بدونین چیجوری می تونین با دستکاری کد سایت، مشکل فاصله رو در متن درست کنین یا از تواناییای خودکار وردپرس واسه بهبود نوشته ها استفاده کنین، کافیه.

البته در مورد سئو باید اطلاعات تقریبا خوبی داشته باشین. سئو یکی از ضرورتای متنای دیجیتالی واسه بهتر و بیشتر دیده شدن هستن.

همیشه کیفیت بالای مطالب واسه مخاطبان ارزش داره اما این رو هم یادتون باشه که اکثریت نزدیک به اتفاق کاربران رسانه های آنلاین، شکارچیای بی حوصله ای هستن که وقت زیادی واسه مطالعه ندارن و میخوان در کوتاه ترین زمان بیشتر اطلاعات رادریافت کنن. پس باید بر این پایه مطالب خود رو بنویسین.

۵- نویسنده موفق وب متخصص شبکه اجتماعی هم هست

نوشتن مطلب فقط یه بخش ماجراست. شما پس از اون باید مقاله های خود رو در دسترس مخاطبین بذارین و کجا بهتر از شبکه های اجتماعی؟

شبکه های اجتماعی یکی از بهترین بستر واسه به اشتراک گذاشتن مقالاته. هر چی فعالیت بیشتری در این پلتفرما داشته باشین، مخاطبین بیشتری رو می تونین به سمت سایت خود جذب کنین.

واسه نوشتن یه مطلب پرمخاطب و اصطلاحا کلیک خور باید در طرز فکر خود تجدید نظر کنین. یه نویسنده باید کارشناس بازاریابی، متخصص سئو و کارشناس شبکه های اجتماعی هم باشه و کدنویسی رو در حد تازه کار بلد باشه.

نوشتن یه مقاله آنلاین فقط به نوشته نویسنده مربوط نیس و فاکتورهای بالا رو هم در بر میگیره.

منبع: rooziato.com