دانلود مقاله فارسی پایان نامه ارشد رشته حسابداری: بررسی جایگزین کردن انرژی خورشیدی با گاز طبیعی در بخش خانگی

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-5- روش هزینه سالیانه یکنواخت

در این روش درآمدها و هزینه ها را به دریافت یا پرداخت سالیانه یکنواخت تبدیل می کنیم. این تکنیک اگرچه تحت نام هزینه سالیانه یکنواخت معروف شده می باشد اما یک پروژه یا پرو ژه های مختلف را می توان با بهره گیری از این تکنیک اما تحت نام، درآمد سالیانه یکنواخت مطالعه اقتصادی نمود و یا اقتصادی ترین پروژه را انتخاب نمود. یکی از مزایای این روش برخلاف روش ارزش فعلی این می باشد که عمر پروژه ها تغییری در محاسبات نمی دهد و در حقیقت تعیین عمر مشترک برای زمانی که پروژه ها دارای عمر های نابرابرند، نیاز نیست. به همین جهت زمانی که عمر پروژه ها نابرابر می باشد روش EUAC سریعتر و آسانتر از روش PV خواهد بود. معمولا مقدار EUAC را می توان از سه طریق بدست آورد.

– طریقه اول محاسبه هزینه سالیانه یکنواخت

فرض کنید هزینه اولیه طرحی( P) و پس از عمر مفید (n ) سال مقدار ارزش اسقاطی آن (sv ) خواهد بود. در این طریقه محاسبه EUAC که ساده ترین طریقه می باشد مقدارP را با بهره گیری از فاکتور A/Pبه هزینه یکنواخت سالیانه تبدیل می کنیم و مقدار sv را بااستفاده از فاکتور A/F به درآمد یکنواخت سالیانه تبدیل و با علامت منفی با هزینه سالیانه یکنواخت جمع جبری مینمایم ارتباط زیر طریقه اول محاسبه EUAC را نشان می دهد:

EUAC=P(A/P,i%,n)-sv(A/F,i%,n)

طریقه دوم محاسبه هزینه سالیانه یکنواخت

در این طریق آغاز ارزش فعلی اسقاطی را محاسبه کرده واز هزینه اولیه تفریق می کنیم و سپس ارزش فعلی خالص را به هزینه یکنواخت سالیانه تبدیل می نمائیم ارتباط زیر طریق دوم محاسبه EUAC را نشان می دهد:

EUAC= [P-sv(P/F. i%,n)](A/P,i%,n)

– طریقه سوم محاسبه هزینه سالیانه یکنواخت

در این طریق آغاز تفاوت ارزش اسقاطی را از هزینه اولیه تعیین و سپس در فاکتور A/P ضرب می کنیم و حاصلضرب ارزش اسقاطی در نرخ ( حداقل نرخ جذب کننده ) را به آن اضافه می کنیم ارتباط زیر طریقه سوم محاسبه EUAC را نشان می دهد :

EUAC= (P-sv)(A/P,i%,n)+sv(i)

3-3-6- روش نرخ بازگشت سرمایه

در این روش ضابطه قبول یا رد پروژه بر اساس نرخی بنام نرخ بازگشت سرمایه می باشد. درحقیقت تعادل درآمدها ( درآمدهای سالیانه، ارزش اسقاطی و. . . . ) و هزینه ها ( سرمایه اولیه، هزینه سالیانه) تحت یک نرخ امکان پذیر می باشد و آن نرخ بازگشت سرمایه میباشد. بدیهی می باشد نرخ بازگشت سرمایه بایستی شرایط لازم را جهت انتخاب پروژه به عنوان اقتصادی ترین پروژه داشته باشد.

ROR>MARR طرح پذیرفته می گردد

ROR<MARR طرح پذیرفته نمی گردد

در روابط بالا ROR نرخ بازگشت سرمایه و MARR حداقل نرخ جذب کننده می باشد. محاسبه نرخ بازگشت سرمایه معمولا با بهره گیری از یکی از دوروش زیر انجام می گردد.

– محاسبه نرخ بازگشت سرمایه با بهره گیری از روش ارزش فعلی

همانطور که تصریح گردید، نرخ بازگشت سرمایه از تعادل ارزش فعلی درآمدها و هزینه ها حاصل می گردد این تعادل تنها تحت یک نرخ امکان پذیر می باشد آن نرخ، نرخ بازگشت سرمایه می باشد به بیانی دیگر روابط زیر مستقر می باشد :

NPW=0

PWB=PWC                                                       PWC=0

اگر پروژه ای از پارامتر های سرمایه اولیه (P)، ارزش اسقاطی (sv)، درآمد سالیانه (A) عمر مفید (n) تشکیل شده باشد. حل ارتباط زیر i که چیزی غیر از نرخ بازگشت سرمایه نیست را تعیین خواهد نمود :

-P+A(P/A,i%,n)+SB(P/F,i%,n)=0

 

– محاسبه نرخ بازگشت سرمایه با بهره گیری از روش یکنواخت سالیانه

با تعادل قرار دادن درآمدهای سالیانه و هزینه های سالیانه، طبق روابط زیر می توان به نرخ بازگشت سرمایه دست پیدا نمود.

  1. NEUA=0
  2. EUAB=EUAC
  3. EUAB-EUAC=0

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در ارتباط فوق (NEUA) مقدار درآمد سالیانه یکنواخت را نشان می دهد. در پروژه ای با پارامتر های سرمایه اولیه (P)، ارزش اسقاطی (sv) در آمدسالیانه (A) و عمر مفید n برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه ارتباط کلی زیر مستقر می باشد.

-P(A/P,i%,n)+A+sv(A/F,i%,n)=0

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *