پایان نامه ارشد حسابداری: بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- انرژی خورشیدی

آرایه انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی می باشد. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این گوی آتشین بیش از 14 میلیارد سال می باشد. در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می گردد. با در نظر داشتن وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین می باشد. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد. خورشید از گازهایی نظیر هیدروژن (۸/۸۶ درصد) هلیوم (۳ درصد) و ۶۳ عنصر دیگر که مهم‌ترین آنها اکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن می باشد تشکیل شده‌می باشد. اندازه دما در مرکز خورشید حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می گردد(حاج سقطی، 1380).

زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع می باشد و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. پس سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید اندازه کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد. سرمنشاء تمام اشکال مختلف انرژیهای شناخته شده تاکنون شامل ( سوختهای فسیلی ذخیره شده درزمین، انرژیهای بادی، آبشارها، امواج دریاها و. . . ) موجود در کره زمین از خورشید می‌باشد. انرژی خورشید همانند سایر انرژیها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی تبدیل گردد، همانند گرما و الکتریسیته و. . . . ولیکن موانعی شامل ( ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل بعلت کمبود دانش و تجربه میدانی – متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش – محدوده توزیع بسیار وسیع ) موجب گردیده که نتوان بهره گیری مناسبی از این موحبت خدایی داشته باشیم. بهره گیری ازمنابع عظیم انرژی خورشید برای تولید انرژی الکتریسته، بهره گیری دینامیکی، ایجاد گرمایش محوطه ها و ساختمانها، خشک کردن تولیدات کشاورزی و تغییرات شیمیایی و. . . . . اخیرا شروع گردیده می باشد(حاج سقطی، 1380).

در سال ۱۸۳۰ ستاره شناس انگلیسی به نام جان هرشل[1] یک جعبه جمع آوری خورشیدی را برای پختن غذا در طول یک سفر در افریقا بهره گیری نمود. کاربردهای الکتریکی فتوو لتایک‌ها را آزمایش می‌کنند یک فرایند که توسط آن انرژی نور خورشید به گونه مستقیم به الکتریسیته تبدیل می گردد. الکتریسیته می‌تواند به گونه مستقیم از انرژی خورشید تولید گردد و ابزارهای فتوولتایک بهره گیری کند یا به گونه غیر مستقیم از ژنراتورهای بخار ذخایر حرارتی خورشیدی را برای گرما بخشیدن به یک سیال کاربردی مورد بهره گیری قرار می‌دهند(چن، وانگ و چانگ، 2008)[2].

[1] John Herschel

[2] Chen, F.L. Lus, M. Wang, C.C. Chang, Y.L

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *