مقاله رایگان دانلود پایان نامه بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-13- معیار نسبت فایده به هزینه یا شاخص سودآوری[1]

برای محاسبه نسبت فایده به هزینه یا شاخص سودآوری، ارزش فعلی جریان فایده‌ها را بر ارزش فعلی جریان هزینه ها تقسیم می نماییم.

B/C=BPV/CPV

اگر نسبت به دست آمده بزرگتر از 1 باشد طرح از نظر مالی و اقتصادی قابل توجیه می باشد و در غیر اینصورت طرح دارای توجیه مالی و اقتصادی نمی باشد. با در نظر داشتن اینکه شاخص سود آوری و نسبت فایده به هزینه از روی ارزش فعلی خالص مشتق می شودو براساس پارامترهای همان روش محاسبه می گردد، پس وقتی­که ارزش فعلی خالص صفر باشد نسبت فایده به هزینه حتما یک می باشد و بالعکس(اسکونژاد، 1380). از این ضابطه نمی توان برای انتخاب بهترین گزینه از بین گزینه‌های مختلف بهره گیری نمود، زیرا این نسبت از چگونگی طبقه بندی فایده و هزینه تاثیر می پذیرد. برای مثال بر حسب اینکه ارزش اسقاط در انتها دوره از جریان هزینه کسر یا با فایده جمع گردد ضابطه مورد بحث نتیجه متفاوتی خواهد داشت.

2-1-14- نرخ تنزیل در تحلیل هزینه ـ فایده

تجزیه و تحلیل هزینه ـ فایده نوعاً در مسائلی که بعد زمان در آن مطرح باشد، به کار گرفته می‎گردد. عامل زمان از چند جهت قابل مطالعه می باشد که مهمترین تأثیر آن در تعیین نرخ تنزیل می باشد.

2-1-15- رجحان زمانی

تصمیمات عمده درمورد اجرا یا عدم اجرای پروژه‎ها فقط منوط به بهره گیری از منابع در یک لحظه از زمان نمی‎گردد، بلکه این تصمیمات در برگیرنده ‌تعهد به منابع و یا انتظار بازده در زمان آینده علاوه بر زمان حال می‎باشند. نقطه ‌شروع مناسب برای مطالعه مسائل مربوط به بعد زمانی در ارزیابی پروژه در‌نظر‌گرفتن ترجیحات افراد نسبت به مصرف در زمان‎های مختلف می باشد. از آنجا که مصرف در هر لحظه از زمان کالایی متفاوت از مصرف در لحظه دیگر می باشد، یک فرد مصرف کننده دارای رجحان زمانی میان مصرف در دوره‎های مختلف می باشد که این رجحان به وسیله نرخ نهایی رجحان زمانی MRTP[2] او اندازه‎گیری می‎گردد. مثلاً فرد نسبت به مصرف اضافی یک ریال در یک سال و مصرف اضافی 10/1 ریال در سال بعد بی‎تفاوت باشد او دارای نرخ نهایی رجحان زمانی 10% در سال می‎باشد. رجحان زمانی مستقل از هر نوع نظام مبادله می باشد و نرخ نهایی رجحان زمانی نباید با نرخ‎های بهره که پدیده‎ای از نظام اقتصادی می باشد، اشتباه گردد. به بیانی دیگر مفهوم رجحان زمانی کاملاً مستقل از امکان قرض دادن می‎باشد. دریک اقتصاد مبتنی بر بازار، ‌هر فرد نوعاً مقادیری را که می‎خواهد قرض بدهد و یا قرض بگیرد با در نظر گرفتن امکان معامله با افراد خاص انتخاب نمی‎کند، بلکه انتخاب هر شخص در ارتباط با نرخ‎های بهره ارائه شده توسط بانکها و یا سایر مؤسسات مشابه می‎باشد(خلیلی عراقی، 1384).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-1-16- بی اطمینانی در برآوردها

هر برآوردی می تواند توأم با اشتباه و بی اطمینانی باشد، زیرا به ندرت ممکن می باشد رویدادهای آینده با پیش­بینی های قبلی تطابق داشته باشد، زیرا هر تصمیم گیری مبتنی بر یک سلسله فرض در مورد تحولات سیاسی و اجتماعی، توسعه فناوری، قیمت منابع مورد نیاز و محصول طرح در آینده می باشد. زیرا در اکثر موارد پیش بینی وضع آینده بر اساس اطلاعات ناقص درمورد شرایط اقتصادی انجام می گردد، تردید و نا اطمینانی نسبت به برآوردها فزونی می‌یابد و حتی کاربرد و بهره گیری از آخرین فنون پیشرفته پیش‌بینی اقتصادی نمی‌تواند نا ‌اطمینانی نسبت به بسیاری از عوامل موثر برسودآوری طرحهای سرمایه گذاری را از میان برد. اشتباه و نا اطمینانی، در سه زمینه زیر می تواند بروز کند :

1- اشتباه در برآورد و تعیین تقاضای گذشته و کنونی، یا به سخن دیگر، اشتباه در آمارهای موجود

2- اشتباه در برآورد و تعیین نیاز یا تقاضای آینده

3- اشتباه در برآورد و تعیین نیاز و تقاضای آینده، بنا به علت های اقتصادی یا غیر اقتصادی، مانند بحران سیاسی، جنگ، عوامل اجتماعی و غیره که به گونه اتفاقی روی می دهد و پیش بینی آن میسر نیست. در اقدام در تمام تصمیم گیریهای مربوط به طرحهای عمرانی، عامل تردید کم و بیش جلوه گر می گردد. تصمیم گیران به هنگام مطالعه و سنجش مطلوبیت طرح (خودآگاه و یا ناخودآگاه) عناصر نا اطمینانی موجود در طرح را ارزیابی می کنند و آنرا به ریسک­های شناخته شده تبدیل می نمایندو آن­گاه با در نظر داشتن امکان تحقق این ریسک­ها در مورد پذیرش یا رد طرح تصمیم می گیرند (راهنمای تهیه گزارش توجیه طرح، 1380).

[1]– Profitability Index

[2]– Marginal Rate of Time Preference

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *