دانلود پایان نامه ارشد: بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز …

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-6- منافع و هزینه‌های طرح

در چارچوب برنامه‎های صنعتی، یک برنامه بخشی ( بخش های اصلی اقتصاد )، شامل چند طرح یا پروژه و هر طرح یا پروژه شامل چند فعالیت و عملیات می باشد و یک طرح کوچک ترین قسمت عملیاتی می باشد که به عنوان یک واحد مجزا در برنامه توسعه یک کشور تهیه و اجرا می‎گردد. یکی از اهداف اصلی روش تحلیل هزینه ـ فایده محاسبه اثرات مربوط به طرح می‎باشد که این اثرات می‎تواند به صورت منافع یا هزینه‎های طرح مطرح باشد(اسکونژاد، 1380).

1-    منافع یا درآمدهای طرح

مقصود از منافع یک طرح وجوهی می باشد که در نتیجه عملکرد طرح ایجاد شده و باعث رشد درآمد ملی کشور می گردد. منافع حاصل از یک پروژه ممکن می باشد به صورت یکی از موارد زیر باشد:

2-    منافع مستقیم

فواید مستقیم آنهایی هستند که کاملاً مربوط و وابسته به هدف اصلی پروژه باشند، به بیانی دیگر منافع مستقیم فوائدی می باشد که بدون واسطه و به گونه مستقیم نصیب اشخاصی که از کالاها و خدمات حاصل از طرح بهره گیری می‎کنند، می‎گردد. ارزش واقعی این فوائد مستقیم، مقدار پولی می باشد که مصرف کنندگان حاضرند برای آن بپردازند. از دیدگاه اجتماعی تولید بیشتر کالاهای مادی فی‎النفسه مفید می باشد، اما تمایل به پرداخت مصرف‌کننده برای تولیدات خالص طرح مهم می‎باشد. مقصود از تولیدات خالص، کالاها و خدماتی می باشد که حاصل انجام طرح می باشد. اگر تولیدات حاصل از انجام طرح بخشی از عرضه را جانشین کرده و به حجم عرضه ‌کالا اضافه بکنند، در این صورت منفعت مصرف کل طرح در واقع منفعت مصرف کل عوامل تولید می باشد که در اثر عدم تولید کالای جانشین شده آزاد می‎گردند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-    منافع غیرمستقیم

منافع غیرمستقیم یا ثانوی طرح سرمایه‎گذاری به صورت ارزش افزوده به منافع مستقیم یا اولیه حاصل از طرح اضافه می‎گردد. منافع غیرمستقیم، آن بخش از منافع می‎باشند که به گونه غیرمستقیم در اثر اجرای طرح به دست می‎آیند. به علاوه، ارزیابی طرح بایستی اثرات طرح را بر روی نرخ سرمایه‎گذاری، ‌نرخ رشد جمعیت، ایجاد تخصص و مهارت و تربیت مدیران اجرایی در نظر بگیرد.

4-    منافع ملموس و ناملموس

منافع ملموس یک طرح منافعی هستند که می‌توان به کمک روابط پولی و در شکل پولی آن­ها را محاسبه نمود و منافع ناملموس به منافعی گفته می‎گردد که نمی‎توان آن­ها را با پول اندازه‎گیری نمود(اسکونژاد، 1380).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *