دانلود تحقیق با موضوع کاروانسرا، امام رضا (ع)، شاه طهماسب

ها،غارها،ماسه هاي روان،آبهاي معدني،و…مانند درياچه اوان،چشمه آب گرم يله گنبد،غارولي گشنه رود،ايوان سنگي نياق،آبشاررزجرد،مناطق ييلاقي پيچ بن و…
4-2-1-1 درياچه اوان:
ازجاذبه هاي طبيعي گردشگري شهرستان قزوين که هرساله گردشگران زيادي رابه سوي خود جذب مي کند،دره چشم نوازالموت است که درميان آن درياچه زيباي اوان همچون نگين درخشاني خودنمايي مي کند.
اين درياچه که بيش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متري از سطح دريا واقع شده‌است. طول آن در طويل‌ترين قسمت ??? متر و عرض آن ??? متر مي‌باشد.
تنها از آب چشمه‌هاي کوچک زيرزميني موجود در بستر درياچه تغذيه مي‌شود و بخش ناچيزي از آن هنگام بارندگي به صورت سطحي و خيلي کم تامين مي شود .عميق‌ترين بخش آن که توسط يک تيم 4 نفره غواصي به سرپرستي سعيد پروين در 18 مرداد ماه سال 92 با استفاده از دو دستگاه دايو کامپيوتر سوانتو دي فور و دي سيکس اندازه گيري شده 6.8 متر بوده است . دماي آب 23 درجه سانتيگراد و ميدان ديد در زير آب کمتر از يک متر مي‌باشد که در جنوب شرقي آن واقع شده‌است البته برخي از مردم محلي عمق هاي متفاوتي را براي اين درياچه عنوان نموده اند که تيم غواصي چنين چيزي را تاييد نکرد . بستر درياچه مملو از لجن و رسوبات ته نشين شده مي باشد که حالت چسبندگي بسياري دارد . از سرريز آب درياچه نيز رود کوچکي تشکيل مي‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهاي کوشک و آيين است.
در تابستان اين درياچه محل ماهي گيري و آب تني و قايق راني است و درپاييز, مامن پرندگان مهاجر مانند قو,غاز,مرغابي و در زمستان باتوجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسکي سواري است.
شکل4-1:جاذبه هاي طبيعي شهرستان قزوين
4-2-2- جاذبه هاي انساني
جاذبه هايي که با توجه به تفکروخلاقيت وروحيه هنري انسان شکل گرفته اند.عبارتنداز:قلعه ها،موزه ها،زيارتگاهها،آب انبارها،کاروانسراها،عمارت ها و…مانندامامزاده حسين،حسينيه اميني ها،آب انبارحاج کاظم،عمارت شهرداري و…
4-2-2-1 بقعه متبرک شاهزاده حسين:
فرزند امام رضا (ع) متوفي به سال 201 ه. ق. يکي از زيارتگاه هاي مهم قزوين است که از قرن سوم همواره مورد توجه مردم واقع شده است. بناي باشکوه اين امام زاده در حمله مغول و کشمکش هاي دوره صفوي آسيب کلي ديد که بازسازي گرديد.
به غير از ضريح نفيس چوبي که از شاه کارهاي بي نظري منبت کاري سال 806 ه. ق. باقي مانده، بقيه بنا از آثار دوره شاه طهماسب، شاه صفي و ناصرالدين شاه است. صحن اين امام زاده داراي دو در ورودي اصلي در شمال و جنوب و دو در فرعي در شرق و غرب بنا است.
آستانه سردر شمالي، توسط سعدالسلطنه فرماندار قزوين در زمان ناصرالدين شاه بازسازي شده و نقوش هندسي، تزئينات کاشي کاري، درهاي بلند و شش مناره کوچک بر فراز آن تشخص ويژه اي به بنا بخشيده است. صحن بزرگ امام زاده که با 52 ايوانچه گرداگرد بقعه را فرا گرفته نمونه اعلاي هنر کاشي کاري و معماري دوره قاجار است.
شکل4-2:نمايي از شاهزاده حسين(ع)
4-2-2-2 خانه اميني ها:
خانه حسينيه اميني‌ها از جمله نمونه‌هاي کامل و زيباي خانه‌هاي سبک قزوين است. آنچه که امروزه از اين خانه به جاي مانده داراي چهار حياط و فضاهاي مختلف در دو طبقه همکف و زير زمين است.
اين خانه متعلق به حاج محمدرضا اميني از تجار معتبر بود و در سال 1275 ه.ق بخشي از آن وقف حسينيه شد. از جمله تزئينات الحاقي تالارها و اتاق‌ها مقرنسهاي منظم و به هم پيوسته اي است که حد فاصل رف‌ها و طاقچه‌ها را آراسته، سقف تالار داراي قاب بندي‌هاي نقاشي شده از گل و بلبل و در مرکز خونچه پوش منقوش با ابعاد مناسب قرار دارد و زماني چلچراغ مرصعي آويزهآن بوده است.
ستون‌هاي تالار داراي آينه است که اطراف آن را تقش گل‌ها و پرندگان فرا گرفته و طرح‌هاي اسليمي و ختايي در قالب گچ بريهاي زيبا شکوه ويژه اي به تالار بخشيده است.
درها و ارسيهاي بيشتر”آغشغه” که با کار گره چيني و مشبک کاري همراه شيشه‌هاي رنگارنگ و با نقش پرندگان و گل‌ها تکامل يافته، شکوهي تحسين انگيز دارد.
رخبامها بيشتر از سنگ است و پايه ستون‌ها و ازاره‌ها داراي سنگ نگاره‌هاي زيباست و خيابان کشي و مرز بندي باغچه‌ها حوض وسيع وسط حياط با سنگ زيباي فواره اش، درختان ميوه و تاک‌هاي پيچ در پيچ اطراف آن، فضاي حياط را صفا و طراوت بخشيده و آنرا افسانه انگيز مي‌کند.
روي هم رفته معماران هنرمند قزويني در ساختن خانه‌ها با مصالح ساده، آنچنان در تحکيم و زيبايي بنا دقت و ذوق و مهارت بکار برده اند که در يک مقياس وسيع انساني مي‌توان تبلور هنر و ذوق و انديشه آنها را در وراء اين آثار مشاهده کرد.
شکل4-3: خانه اميني ها
4-2-3- جاذبه هاي تاريخي وفرهنگي:
شهرقزوين به لحاظ قدمت وسابقه تاريخي خود،جزء ده شهرتاريخي ايران به شمارمي آيد.اين شهر با مجموعه اي ازبازارها،سراها،تيمجه ها و…همواره مورد توجه گردشگران وجهانگردان بوده است.
جاذبه هاي تاريخي وفرهنگي شهرستان قزوين عبارتند از:بازارومجموعه آن،دروازه ها،آب انبارها،کاخ چهلستون،قلعه ها،کاروانسراها،حمام ها(گرمابه ها)وموزه ها.
4-2-3-1 مجموعه سعدالسلطنه:
سراي سعدالسلطنه به دستور سعدالسلطنه (متوفي 1325ه . ق )حاکم وقت قاجاريه قزوين ساخته شد ارزشمند ترين قسمت اين بنا چهار سوق آن است که از تقاطع قايم دو راسته ايجاد شده و بر فراز آن گنبدي بزرگ کاشيکاري شده اي قرار دارد چهار طرف گنبد را چهار نيم گنبد با رسمي بندي و نور گير فرا گرفته اند که فضا را بزرگتر نشان مي دهند سراي سعدالسلطنه با وسعتي نزديک به 6/2هکتار يکي از کامل ترين و بزرگ ترين سراهاي تجاري ايران است.
شکل4-4-سراي سعدالسلطنه
4-2-3-2 قلعه الموت:
قلعه الموت يکي از قلعه‌هاي منحصر به فرد تاريخي در ايران است. قلعه الموت در شمال شرقي روستاي گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره اي به ارتفاع ???? متر از سطح دريا که بلندي صخره از زمين‌هاي پيرامون خود 200 متر و گسترده دژ 20 هزار مترمربع مي‌باشد قرار دارد.
اين کوه از نرمه گردن (ميان نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پيدا کرده است و صخره‌هاي پيرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستري دارند، در جهت شمال شرقي به جنوب غربي کشيده شده‌اند و پيرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهاي ضلع شمال شرقي است که کوه هودکان با فاصله‌اي نسبتاً زياد بر آن مشرف است.
ديوار شرقي قلعه بالا يا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده کمتر از ساير قسمت‌ها آسيب ديده است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقي کنده شده که محل نگهباني بوده است. در جانب شرقي اين اتاق، ديواري به ارتفاع دو متر وجود دارد که پي آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نيز از سنگ گچ بنا شده است و نماي آن از آخر مي‌باشد. در جانب شمال غربي قلعه بالا نيز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌اند.
در اتاق اول، چاله آب کوچکي قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخليله بکنند، دوباره پرآب مي‌شود. احتمال مي‌دهند که اين چاله با حوض جنوبي ارتباط داشته باشد. در پاي اين اتاق، ديوار شمالي قلعه به طول دوازده متر و پهناي يک متر قرار دارد که از سطح قلعه پايين‌تر واقع شده است و پرتگاه مخوفي دارد. در جانب جنوب غربي اين قسمت قلعه، حوضي به طول هشت متر و عرض پنج متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگي‌هاي زمستان و بهار پر از آب مي‌شود. در کنج جنوب غربي اين حوض، درخت تاک کهن‌سالي که هم‌چنان سبز و شاداب است، جلب توجه مي‌کند.
اين قسمت از قلعه، به احتمال زياد، همان محلي است که حسن صباح مدت سي و پنج سال در آن اقامت داشته و پيروان خود را رهبري مي‌نموده است. در جانب شرقي قلعه، پاسداران قلعه و افراد خانواده‌هاي آنها ساکن بوده‌اند در حال حاضر، آثار کمي از ديوار جنوبي اين قسمت باقي‌مانده است. در جانب شمال اين ديواره، ده آخور براي چارپايان، در داخل سنگ کوه‌کنده شده است. گذشته از آثار ديوار جنوبي، ديوار غربي اين قسمت به ارتفاع دو متر هم چنان پابرجاست؛ ولي از ديوار شرقي اثري ديده نمي‌شود. در اين سمت، سه آب انبار کوچک در دل سنگ کنده‌اند و چند اتاق نيز در سنگ ساخته شده که در حال حاضر ويران شده‌اند. بين دو قسمت قلعه؛ يعني قلعه بالا و پايين، ميدانگاهي قرار دارد که بر گرداگرد آن، ديواري محوطه قلعه را به دو قسمت تقسيم کرده است. در حال حاضر، در ميان ميدان آثار فراواني به صورت توده‌هاي سنگ وخاک مشاهده مي‌شود که بي‌شک باقي‌مانده بناها و ساختمان‌هاي فراواني است که در اين محل وجود داشته و ويران گشته‌اند.
از برج‌هاي قلعه، سه برج گوشه‌هاي شمالي و جنوبي و شرقي هم‌چنان برپا هستند و برج گوشه شرقي آن سالمتر است.
راه ورود به قلعه با گذشتن از کنار برج شرقي و پاي ضلع جنوب شرقي، به طرف برج شمالي مي‌رود و از آنجا که راه ورود آن در امتداد ديوار، ميان دو برج شمالي و شرقي، واقع شده است استحکامات اين قسمت، از ساير قسمت‌ها مفصل‌تر است و آثار برج‌هاي کوچک‌تري در فاصله دو برج مزبور ديده مي‌شود.
ديوارهاي اطراف قلعه و برج‌ها، در همه جا، داراي يک ديوار پشت‌بندي است که هشت متر ارتفاع دارد و به موازات ديوار اصلي بنا شده است و ضخامت آن به دو متر مي‌رسد. از آنجا که در تمام طول سال، گروه زيادي در قلعه سکونت داشته و به آب بسيار نياز داشته‌اند؛ سازندگان قلعه با هنرمندي خاصي اقدام به ساخت آب انبارهايي کرده‌اند و به کمک آب‌روهايي که در دل سنگ کنده‌اند، از فاصله دور، آب را بر اين آب انبارها سوار مي‌کرده اند.(سايت سازمان گردشگري قزوين)
شکل4-5-قلعه الموت در شهرستان قزوين
4-3- تحليل وضع موجود صنايع دستي شهرستان قزوين
رشته هاي بومي صنايع دستي شهرقزوين شامل:آينه کاري،نقاشي پشت شيشه،نقاشي روي چوب،گره چيني،رودوزي هاي سنتي،قلم زني،گليم بافي،موج بافي،پن بافي،پاپيه ماشه،صحافي سنتي،جلد هاي لاکي،جاجيم بافي،مشبک سنگ،حکاکي سنگي،قالي بافي،گچ بري،چهل تکه دوزي،مقرنس،آهنگري سنتي،مسگري سنتي وگيوه بافي مي باشند .
برخي از رشته هاي صنايع دستي اين شهرستان کاملا منسوخ شده اند مانند قفل سازي وپلاس بافي يکي از مهم ترين علل منسوخ شدن رشته هاي صنايع دستي وهنرهاي سنتي،کاربردي نبودن آنها در زندگي روزمره مردم است که بايد در

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *