بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی – پایان نامه حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-9- روش نرخ بازده متوسط (ARR)[1]

نرخ بازده متوسط را معمولا نرخ بازده سرمایه (ROI)[2] نیز می‌نامند. در این روش براساس شیوه‌ای که حسابداران نسبت سود خالص را به سرمایه محاسبه می‌کنند، نرخ بازده سرمایه‌گذاری تعیین می گردد. گاه سود خالص سالهای نخستین بهره‌برداری و گاه سود خالص طرح در یک سال عادی بهره‌برداری (بهره گیری از ظرفیت کامل طرح) به عنوان سود موردنظر برای برآورد بازده سرمایه‌گذاری، مورد بهره گیری قرار می‌گیرد. بهتر می باشد میانگین سود خالص طرح در طول عمر آن و یا حداقل میانگین سود 5 تا 10 سال نخستین سالهای بهره‌برداری به عنوان شاخص سود سالانه طرح در نظر گرفته گردد، زیرا سود سالهای نخستین طرح که هنوز از ظرفیت کامل آن بهره برداری نشده می باشد، نمی‌تواند نشان‌دهنده سود سالهای بعدی باشد. با بهره گیری از ارتباط ذیل می‌توان نرخ بازده متوسط را حساب نمود(اسکونؤاد، 1380).

ARR=ANP/I

ARR= نرخ بازده متوسط

ANP[3] = متوسط سود خالص سالیانه

I = سرمایه‌گذاری کل (ثابت + در گردش)

در این روش معیار قضاوت، ARRبدست آمده می‌باشد. در بین طرحهای مختلف آن طرحی که ARRآن بزرگتراست، مطلوبتر می‌باشد. در یک طرح اگرARR از حداقل قابل قبول مورد نظر سرمایه‌گذار بزرگتر باشد، آن طرح پذیرفته می گردد. مزایای این روش عبارت می باشد از :

  • این یک روش تقریبی می باشد.
  • این روش سود را به مفهوم حسابداری در نظر می گیرد نه اقتصادی
  • این عامل برای زمان، ارزش پولی قائل نمی گردد.

روش نرخ بازده متوسط روش مفیدی برای ارزیابی سریع طرحهای سرمایه‌گذاری بخصوص برای طرحهایی که دارای عمر اقتصادی کوتاه هستند، به شمار می‌رود. (اسکونژاد، 1380)

2-1-10- دوره برگشت سرمایه[4]

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

دوره برگشت یک طرح سرمایه‌گذاری، تعداد سالهایی که برای پوشش هزینه اولیه سرمایه‌گذاری لازم می باشد، را به ما نشان می‌دهد. بر اساس این ضابطه طرح یا گزینه‌ای که در کوتاه مدت اصل مبلغ سرمایه گذاری انجام شده را برگشت دهد، برتری می‌یابد. دوره برگشت سرمایه نسبتی می باشد از هزینه اولیه سرمایه‌گذاری به جریان نقدی سالانه، مشروط بر اینکه جریان نقدی سالانه مساوی باشد.

  1. B. P= I/N. C. F
  2. B. P = دوره برگشت سرمایه

I = هزینه سرمایه‌گذاری اولیه

  1. C. F = جریان نقدی سالیانه که در اینجا برای تمام سالها مساوی می باشد.

اگر جریان نقدی سالیانه مساوی نباشد بایستی از رایطه ذیل بهره گیری نمود :

در بعضی از مواقع دوران احداث طرح نیز جزء دوره برگشت سرمایه به شمار می رود. همچنین این امکان هست که یک طرح سرمایه‌گذاری در طول عمر اقتصادی خود حتی سود نداشته باشد بلکه هزینه‌های سرمایه‌گذاری را از طریق استهلاک بازگرداند، لذا این ضابطه به سودآوری ارتباطی ندارد و صرفاً بیانگر مدت زمان برگشت سرمایه‌گذاری می باشد و در حقیقت ضابطه‌ای برای در نظر گرفتن مشکل نقدینگی طرحها می باشد. این روش یک روش مناسب برای سرمایه‌گذاران ریسک گریز می باشد که مایل اند هر چند وقت یکبار اصل سرمایه خود را داشته باشند. بهره گیری از این روش نوعی تعدیل پیش روی ریسک و نامطلوبی می باشد. مانند معایب این روش عبارت می باشد از (اسکونژاد، 1380):

  • عدم تشخیص عایدات بعد از دوره برگشت
  • برای پول، ارزش زمانی قائل نمی گردد.

وقتی که دو یا چند طرح سرمایه‌گذاری که زمان تحقق سود آنها یکسان نیست با هم مقایسه می شوند روش دوره برگشت سرمایه روشی گمراه کننده جهت تعیین سودآوری طرحها خواهد بود (اسکونژاد، 1380).

[1]– Average Rate of Return

[2]-Return on Investment

[3]-Annual Average Net- Profits

[4]– Payback Period

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *