تحقیق اثربخشی رسانه های تبلیغاتی (رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، بیلبوردهای و…) بر اساس مدل آیدا- پایان نامه ارشد

 سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اثربخشی رسانه های تبلیغاتی بر اساس مدل آیدا در شرکت نادری لاهیجان

قسمتی از متن پایان نامه :

چه تبلیغاتی اثر گذار هستند؟

جونز به این سوال جواب درستی نمی دهد. او فقط با اکتفا کردن به کلماتی از این قبیل “خوشایند بیننده واقع شدن، و توجه بیننده را جلب و باعث تفریح شدن ” تبیین می دهد که این گونه تبلیغات مخاطب را وادار به دریافت پیام می کند.  جونز در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از نام های تجاری با وجود تبلیغات زیاد، فروششان زیاد نمی گردد  گفت: ” مسئله خلاقیت می باشد. در کمپین های موفق  3 عامل اساسی را نظاره کردم:

1) دوست داشتنی هستند و باعث تفریح بیننده می شوند.

2) بیشتر بر تصاویر تکیه دارند تا کلمات.

3) در مورد موضوع یا کالای مورد تبلیغ حرفهای مهم و با معنی می زنند[1].

2-3-3- تئوری دوم

اندرو ارنبرگ- تئوری ضعیف

به عقیده ارنبرگ تاثیر تبلیغ بیشتر ازینکه در مرحله قبل از خرید باشد در مرحله بعد از خرید نمایان می گردد و لذا این تاثیر بر افزایش فروش ضعیف می باشد.  او معتقد می باشد اطلاعاتی که به ما نشان دهدتبلیغات به تنهایی عامل موثری در بالا بردن فروش می باشد وجود ندارد زیرا که جونز از روش تک منبع بهره گیری کرده بود.

به نظر او در مورد کالاهای مصرفی بی دوام تأثیر تبلیغات از نوع اقناع کننده نیست (زیرا درگیری  مصرف کننده با آن پائین می باشد) پس  تأثیر تقویت کننده دارد. از نگاهی دیگر در صورت رضایت مصرف کننده ، تبلیغ باعث تداوم رفتار خرید می گردد و تأثیر تقویت کننده می یابد.

ارنبرگ می گوید که هدف اصلی تبلیغات، ایجاد جایگاه برای نام تجاری در ذهن مصرف کننده می باشد. پس از داشتن جایگاه در ذهن مصرف کننده ، تغییر متغیرهای دیگر باعث افزایش فروش می گردد. برای مثال در مقایسه با تاثیرات تبلیغات ، تاثیرات تغییر قیمت واضحتر و قوی تر می باشد.  انعطاف پذیری فروش نسبت به قیمت[2] بیش از 15  برابر  بزرگتر از انعطاف پذیری  تبلیغات نسبت به  فروش[3] می باشد.

او می گوید  نام های تجاری بزرگ از آن جهت بزرگ هستند که بیشتر دیده می شوند و بیشتر به خاطر آورده می شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

به عقیده او نام تجاری ضعیف و قوی نداریم ، بلکه نام تجاری بزرگ و کوچک در ذهن مصرف کننده داریم و فرقشان در این می باشد که در ذهن مصرف کننده چه حجم جایگاه اشغال می کنند و در ذهن چند نفر جایگاه دارند[4].

[1] Jones ,John (1995) ,’ When Ads Work’ ,  DYH,117.

[2] Price Elasticity

[3] Elasticity of sales to advertising

[4]Ehrenberg ,Andrew (2000), ‘Repetitive Advertising and Consumer’, Journal of Advertising Research 29, 57.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف پژوهش:

1-4-1- هدف اصلی: هدف اصلی از این پژوهش سنجش اثربخشی رسانه های تبلیغاتی بر اساس مدل آیدا در شرکت نادری لاهیجان می باشد.

1-4-2- هدف فرعی: هدف فرعی سنجش اثربخشی رسانه­های تبلیغاتی (رادیو، تلویزیون، روزنامه­ها، بیلبوردهای تبلیغاتی و تبلیغات زبان به زبان) بر اساس مدل آیدا (آگاهی، علاقه به محصول، ایجاد تمایل به خرید و اقدام به خرید)[1] در شرکت نادری لاهیجان می­باشد.

[1] Priyanka Rawal. Ms. (2013) AIDA Marketing Communication Model: Stimulating a purchase decision in the minds of the consumers through a linear progression of steps. IRC’S INTERNATIONAL JOURNAL OF MULTIDISCIPLINARY RESEARCH IN SOCIAL & MANAGEMENT SCIENCES. P5

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه اثربخشی رسانه های تبلیغاتی بر اساس مدل آیدا در شرکت نادری لاهیجان  با فرمت ورد