4 چیزی که خمیازه به شما می گوید

: شما درتمام طول شب بیدار میشین یا می چرخید. فرزندانتان روی میز شام خمیازه میکشن که به طور پیشگیری ناپذیری مسریه. وقتی که یه خمیازه می کشید میدونید و فکر می کنین که معنی اون چیه؟ اما از نظر علمی چیزایی هست که به طور کاملً روشن نیستن.

شما درتمام طول شب بیدار میشین یا می چرخید. فرزندانتان روی میز شام خمیازه میکشن که به طور پیشگیری ناپذیری مسریه. وقتی که یه خمیازه می کشید میدونید و فکر می کنین که معنی اون چیه؟

اما از نظر علمی چیزایی هست که به طور کاملً روشن نیستن. مدتا شایعه بود که خمیازه نشونه کمبود اکسیژنه و معمولاً به عنوان چیزی به طور کاملً جدا از تنفس دیده می شد. در واقع محققان می گن که این دو، در واقع به طور جداگونه به وسیله بدن و مغز کنترل می شن.

مردم شک نداشته باشینً خمیازه رو وقتی که احساس بی حوصلگی و یا خواب آلودگی دارن گزارش می کنن در حالی که خمیازه غیرارادی رو هم، ما هیچ کاری در موردش نمی تونیم انجام بدیم.

مثل ورزشکاران که قبل از مسابقه خمیازه میکشن یا حتی ممکنه هنگام خوندن این مطلب خمیازه بکشین خوب خمیازه واقعاً به چه معنا هستش؟

این جا چند چیز هست که تلاش دارن این جواب این سؤال رو به شما بدن.

شما یه شخص دوست داشتنی هستین.

خمیازه واقعاً مسریه. کارشناسان می گن که خمیازه راهی واسه به دست آوردن همدلی اجتماعیه و این که خمیازه شما رو به بقیه نزدیک تر می کنه. تو یه تحقیق در سال 2011 محققان به این نتیجه رسیدن خمیازه بین اعضای خونواده و دوستان مسری تره و در بین غریبها از نظر مسری بودن، حداقله.

مغز شما نیاز به خنک شدن داره.

در جستجو واسه این که ما به چه دلیل خمیازه می کشیم آخرین نظریه اینه که وقتی مغز ما نیاز به خنک شدن داره ما خمیازه می کشیم. این نظریه براساس یه تحقیق در سال 2011ه که بیشتر مردم در طول ماه های سرد و کمتر وقتی که دمای هوا گرم تره خمیازه میکشن و همین طور وقتی که خواب آلوده ایم واسه خنک کنندگی اضافی مغز خمیازه می کشیم.

شما یه مغز بزرگ دارین.

با در نظر گرفتن گزارشای گذشته در مجله زیست شناسی، محققان فهمیدن پستاندارانی با مغز بزرگ تر خمیازه طولانی تری دارن. (مثل آه آدم) مغزهای بزرگتر نورون بیشتری دارن؛ پس به اکسیژن بیشتر هم نیاز دارن.

شاید منتظر یه حمله قلبی هستین.

یا یه سکته شاید هم یه تومور داشته باشین. اما قبل از فکر به این چیزای عجیب غریب باید بدونین فقط خمیازه کشیدن زیادتر از اندازه مربوط به نگرانیای دلخراش در مورد سلامتیه.

مثل حملات قلبی یا هنگام داشتن تومور و یا انسداد در مغزه. افراد گرفتار به صرع و مریضی MS هم به صورت تکراری خمیازه زیادتر از اندازه گزارش می کنن. این مسئله حتی در سردرد میگرن و حتی اضطراب هم هست. مشکلات تنظیم درجه گرما مغز تا خمیازه کشیدن زیادتر از اندازه ممکنه تلاش بدن واسه کمک به شما باشه.

در این باره بیشتر بخونین: عوامل ایجاد کننده خمیازه

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *