4 چکاپ خانگی

بعضی وقتا بعضی از مریضی ها می تونن خیلی راحت تشخیص داده و درمان شن و بعضی وقتا همین مریضی ها می تونن ندیده گرفته شده و به مرگ افراد یا قرار گرفتن اونا در شرایط بحرانی منجر شن.

پس بهتره که واسه افزایش طول عمرتون، مریضی های قابل تشخیص و درمان رو بیشتر بشناسین و راه کنار اومدن با اونا رو هم یاد بگیرین.

واسه شروع، این مطلب می تونه به شما کمک کنه که با تشخیص 4 مورد از شایع ترین مریضی ها با روش های ساده خونگی بیشتر آشنا شید.

بررسی وضعیت تنفسی واسه تشخیص آسم

تحقیقات نشون میدن که 8/1 میلیون نفر گرفتار به آسم درمان نشده در دنیا وجود دارن و هرساله 4 هزار نفر در جهان جون شون رو به خاطر دچار شدن به این مریضی از دست می بدن.

آسم، ورزش کردن و انجام دادن فعالیت های بدنی روزانه رو واسه شما سخت و طاقت فرسا می کنه و زندگی روزمره تون رو به خطر می اندازد، البته اگه به موقع تشخیص داده و درمان نشه.

دکتر پائول الزایت، استاد دانشگاه آریزونا عقیده داره که بیشتر افراد بالای 65 سال در برابر دچار شدن به آسم قرار دارن ولی بدیش اینه اونا خس خس سینه و تنگی نفس شون رو به حساب افزایش سن شون می گذارن و واسه درمان مشکل خود به دکتر مراجعه نمی کنن. اون می گوید که همه افراد باید کوچیک ترین تغییری رو در تنفس شون جدی بگیرن و واسه مشکل نشدن ادامه زندگی شون حتما با دکتر خود در این مورد مشورت کنن.

* بررسی های خونگی: واسه فهمیدن به این که مریضی آسم در کمین تونه یا نه، این دو سوال مهم رو که از 27 هزار نفر درزمان یه مطالعه پرسیده شده و درصد از اونا با دادن جواب درست به این سوال ها فهمیده ان که به آسم گرفتار هستن از خودتون سوال کنین:

1. بعضی وقت ها دچار خس خس سینه می شید؟

2. تجربه به نفس نفس افتادن یا کم آوردن نفس در طول انجام فعالیت های روزمره یا حرکات ورزشی سبک رو داشته اید؟

* قدم بعدی: اگه جواب تون به یکی از سوالات یا هر دو سوال مثبته از دکتر خود بخواین وضعیت شما رو از نظر گرفتار بودن یا نبودن به آسم بررسی کنه و اگه تشخیص وجود آسم رو در شما داد، خیلی راحت با داروهای موجود، شروع به درمان تون کنه یا از شما بخواد که از اسپری های مخصوص در شرایط جور واجور استفاده کنین.

بررسی ضربان نبض واسه تشخیص مریضی های قلبی

ضربان بی نظم قلب، عامل بیشتر از 20 درصد از حمله های قلبیه. به طوری که کارشناسان آمریکایی می می گن هرساله 140 هزار نفراز افراد این کشور که ضربان قلب شون بی نظم بوده، دچار حمله قلبی می شن.

* بررسی های خونگی: به مدت یه دقیقه، انگشت خود رو روی نبض مچ دست یا گردن تون بذارین. ضربان نبض شما باید به طور کامل منظم باشه پس اگه حس کردین که نبض تون خیلی تند یا خیلی کنه می زند باید با یه دکتر مشورت کنین.

* قدم بعدی: دکتر شما ممکنه پس از شنیدن صدای قلب تون و با توضیح حالی که از شما می گیرد، واسه شما انجام الکتروکاردیوگرام رو تجویز کنه که این کار باعث می شه اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت قلب تون در اختیار دکتر قرار بگیره. بعد از انجام این کار شاید دکتر تون داروهایی رو واسه منظم کردن ریتم ضربان قلب، به شما می دهد.

بررسی وضعیت عمومی بدن واسه تشخیص دیابت

دیابت کنترل نشده می تونه خطر دچار شدن به مریضی های قلبی رو تا دو برابر زیاد کنه و عمر افراد رو 10 تا 15 سال کمتر کنه. پس در این قسمت با این موضوع که شما گرفتار به دیابت یا در برابر دچار شدن هستین یا نه، بیشتر آشنا می شیم.

شاید واسه تون باحال باشه که بدونین تنها 4 درصد از مردم می دانند که در برابر دچار شدن به دیابت هستن و 7/5 میلیون نفر در دنیا با دیابت تشخیص داده نشده در حال زندگی هستن.

پس یه مداد وردارین و به سوالاتی که در قسمت بعد از شما می پرسیم، به دقت جواب بدین تا فهمیده باشین که قند خون تون بالا هستش و امکان داره جزو دیابتی ها باشین یا نه.

* بررسی های خونگی: لطفا امتیازات تون رو یادداشت کرده و در آخر اونا رو با هم جمع کنین:

1- چند سال تونه؟

زیر 40 سال: 0 امتیاز؛

40 تا 49 سال: 1 امتیاز؛

50 تا 59 سال: 2 امتیاز؛

60 سال و بیشتر: 3 امتیاز.

2- مونث هستین(0 امتیاز) یا مذکر(1 امتیاز)؟

3- اعضای خونواده تون(پدر، مادر، آبجی یا داداش) گرفتار به دیابت هستن؟

خیر:0 امتیاز؛

بله:1 امتیاز

4- فشار خون تون بالا هستش یا دارویی واسه پایین آوردن فشارخون تون مصرف می کنین؟

خیر:0 امتیاز؛

بله:1 امتیاز

5- دچار اضافه وزن یا چاقی هستین؟

وزن طبیعی:0؛

اضافه وزن:1؛

چاقی:2 ؛

چاقی زیادتر از اندازه:3

6- فعالیت فیزیکی دارین؟

خیر:(0)؛

بله:(1-)

* قدم بعدی: اگه کل امتیازات تون 4 یا بیشتر شد، یعنی شما در آستانه دچار شدن به دیابت قرار دارین و اگه امتیازات تون بالای 5 بود که احتمال دچار شدن به دیابت در شما بسیار بالا هستش و بخاطر این باید خیلی سریع به دکتر خود مراجعه کنین و از اون بخواین که یه آزمایش قند خون واسه تون بنویسه.

بررسی هایی واسه تشخیص افسردگی

تحقیقات نشون می بدن که افسردگی نه فقط روان آدم ها رو به هم می ریزد بلکه روی مشکل در کارکرد قلب و حافظه اونا هم موثره.

دکتر الکس میشل، روان دکتر، براساس 41 تحقیقی که روی بیشتر از 50 هزار نفر از مردم سراسر دنیا انجام داده، به این نتیجه رسیده که پزشکان در 50 درصد از موارد افسردگی افراد رو تشخیص نمی بدن و بخاطر این احتمال دچار شدن به دیابت، ناراحتی های قلبی، دردهای طولانی و حتی خودکشی رو در این بیماران بالا می برند.

* بررسیای خونگی: شما می تونید با جواب دادن به این 2 سوال، فهمیده باشین که از افسردگی رنج می برید یا نه.

1- طی یه ماه گذشته احساس افسردگی، پوچی و ناامیدی همیشه به سراغ تون اومده؟

2- طی ماه های گذشته، احساس یه نواختی به شما دست داده؟ یعنی این که وضع روانی تون به گونه ای بوده که از انجام دادن هیچ کاری لذت نبرین؟

دکتر ماریان استوارت، روان شناس و استاد دانشگاه نیوجرسی می گوید که اگه جواب شما به یکی از این سوال ها یا هر دو سوال مثبت بود، باید حتما با یه روان دکتر یا روان شناس مشورت کنین و تحت درمان قرار بگیرین.

خبر خوب به آنایی که احساس می کنن دچار افسردگی شده ان، این که مریضی اونا در صورت تشخیص سریع می تونه با جلسات مشاوره ساده، ورزش کردن یا یه دوره کوتاه مصرف دارو، از بین بره.

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *