پایان نامه ارشد بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-4- نیروگاه های خورشیدی ایران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مصرف انرژی الکتریکی در اکثر کشورها با افزایش رشد صنعتی توسعه می‌یابد. آمار جهانی نشان می‌دهد که مصرف انرژی الکتریکی با رشدی بیشتر از 6% در سال همراه می باشد. مهمترین روش تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاههای حرارتی می‌باشد که اغلب آنها با سوختهای فسیلی کار می‌کنند. این سوختها اولاً آلوده‌ساز محیط بوده ثانیاً منابع آنها محدود و روبه اتمام می باشد. علاوه بر موارد فوق ارزش افزوده سوختهای فسیلی در تبدیل به مواد صنعتی و کشاورزی به مراتب بالاتر می‌باشد. لذا بهره‌گیری از سایر روشها هم برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و هم برای تقلیل مصرف سوختهای فسیلی در دهه گذشته مورد توجه قرار گرفته می باشد.

خورشید به عنوان یک منبع لایزال الهی می‌تواند بعنوان یکی از منابع مهم انرژی باشد، که نرخ انرژی که از آن دائماً به سطح زمین می‌رسد حدود 173000 بیلیون کیلووات تخمین زده می گردد. این مقدار تقریباً 30000 برابر مصرف کنونی جهان می‌باشد. با روشهای مختلفی انرژی خورشیدی برای تولید جریان الکتریکی بهره گیری می گردد. یکی از آنها بهره گیری از نیروگاههای حرارتی-برقی خورشیدی می باشد. در این نیروگاهها با بهره گیری از متمرکزکننده‌های خورشیدی برای جمع‌آوری گرما در یک سیال و تولید انرژی الکتریکی بهره گیری می گردد. طی یک دهه از سال 1983 تا 1993 تعداد 9 نیروگاه با ظرفیتهای مختلف، حداکثر 80 مگاوات و جمعاً 354 مگاوات در آمریکا نصب گردیده و در حال کار می‌باشد(تاهولت و هستنس، 2008)[1].

این پروژه‌ها در سایر کشورها مانند، یونان، ایتالیا و. . . در حال مطالعه و ساخت می باشد. در کشور ما نیز بهره گیری از نیروی خورشیدی سالها می باشد که موردتوجه قرار گرفته می باشد. در این ارتباط پروژه طراحی و ساخت یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت kw 250 با بهره گیری از کلکتورهای شلجمی خطی به بخش مکانیک دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز سپرده شده می باشد. سیکل روغن و سیکل بخار این نیروگاه بر مبنای شرایط محیطی شیراز طراحی شده می باشد. طراحی انجام شده در شرایط پایدار ساعت 12 ظهر خورشیدی اول پائیز انجام شده می باشد، در این طراحی راندمان کلی نیروگاه 3/8% محاسبه شده و از توان kw 1670 تابش خورشید در نهایت kw 285 تبدیل به برق شده می باشد. جزئیات بیشتر سیکل حرارتی و شرایط خطوط در حالت پایدار طراحی در مرجع 4 آمده می باشد.

از آنجا که شرایط محیطی و تشعشع خورشید که از پارامترهای عمده هستند با زمان متغیر می‌باشد عملکرد سیکل در ساعات مختلف روز در روزهای مختلف سال متفاوت از شرایط طراحی خواهد بود. لذا ضروری می باشد سیکل روغن بصورت غیرپایدار شبیه سازی و نحوه گردآوری انرژی خورشید و انتقال آن به آب بطور زمامند در یک شرایط واقعی‌تر مطالعه گردد و کارائی سیکل در کل سال مشخص و سهم خورشید در تولید برق بطور دقیق‌تر محاسبه و ارائه گردد.

با شبیه سازی واقعی سیکل فوق می‌توان به سرعت تعداد زیادی از معضلات سیستم طراحی شده را مطالعه کرده و ضمن ارائه رهنمودهایی به عنوان یک سیستم نرم‌افزاری مفید، ترکیب بهینه چندین جزء طراحی شده غیروابسته به یکدیگر در سیکل را مورد ارزیابی قرار داد. با این مدل سازی قبل از ساخت یا اجرای سیستم با اجرای فرآیندهای داخلی آن جزئیاتی را که احیاناً در طراحی اصولی مقصود نشده می‌توان مطالعه نمود و طراحی انجام شده را مورد ارزیابی قرار داد(تاهولت و هستنس، 2008).

[1] M. Thyholt, A.G. Hestnes

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *