دانلود پایان نامه ارشد رشته حسابداری: بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-7- هزینه های طرح

هزینه‎های طرح به هزینه‎هایی گفته می‎گردد که تمام ارزش مواد اولیه و منابع مصرف شده در احداث طرح، حفظ و نگهداری و هزینه‎های اجرایی را در برمی‎گیرد. در ادبیات ارزیابی طرحها، هزینه تحت سرفصلهای مختلفی آمده می باشد که در مجموع می‎توان آنها را به صورت زیر طبقه‎بندی نمود(قره باغیان، 1371):

1-     هزینه‎های مستقیم یا اولیه

هزینه‎های اولیه به هزینه‎هایی گفته می‎گردد که در مرحله ساخت طرح و قبل از شروع دوران بهره‎برداری مصرف می‎شوند. مثل حق‎الزحمه مهندسان مشاور، مطالعات اولیه خرید زمین، تهیه نقشه‎ها، ساختمان سازی، خرید تجهیزات و تأسیسات و هزینه نصب ماشین‎آلات و غیره. هزینه‎های مستقیم معمولاً در کشورهای در حال توسعه و در کشور ما، هم به صورت واحد پول داخلی و هم به صورت ارزی وجود دارند. همچنین بهره دوران احداث جزو هزینه‎های اولیه طرح می باشد که معمولاً پرداخت به دوران بهره‎برداری نیز موکول می‎گردد.

2-    هزینه‎های غیرمستقیم یا ثانوی

هزینه‎هایی هستند که در خارج از طرح ایجاد می‎شوند. این هزینه‎ها بایستی در تحلیل اقتصادی مقصود شوند تا بتوان آنها را به سرمایه‎گذاری مربوط ساخت.

3-     هزینه فرصت از دست رفته

هزینه فرصت از دست رفته یک کالا، عبارت می باشد از مقدار کالای دیگری که بایستی از آن صرفنظر نمود تا عوامل تولید و منابع کافی برای تولید یک واحد اضافی از کالای اول در اختیار باشد. در ارزیابی طرحها جهت تحلیل مالی، هزینه فرصت از دست رفته یک نهاده خریداری شده همیشه برابر با قیمت بازاری آن خواهد بود. اما در تحلیل اقتصادی برابر با ارزش تولید نهایی آن در بهترین مورد کاربرد در خارج از طرح (وقتی که یک محصول واسطه می باشد) یا برابر ارزش کاربردی آن (وقتی که یک محصول نهایی می باشد) می‎باشد(قره باغیان، 1371).

4-    هزینه‎های وابسته

هزینه‎های وابسته که به آنها هزینه‎های همراه یا کمکی نیز می‎گویند، هزینه‎هایی هستند که بایستی خرج شوند تا کالاها و خدمات را به شکل نهایی و قابل مصرف درآورند و در اختیار مصرف کنندگان نهایی قرار دهند. مثلاً در یک طرح آبیاری هزینه‎های مربوط به بذر و کود، هزینه‎های وابسته به شمار می‎آیند.

5-    هزینه‎های پیش‎بینی نشده

معمولاً دربرآورد هزینه‎های طرح فرض می‎گردد که تغییر نسبی در قیمتها به وجودنخواهد آمد و در طول دوره سرمایه‎گذاری اندازه تورم صفر خواهد بود. اما برآورد هزینه‎های اولیه طرح تنها براساس این فرضیات واقع بینانه نخواهد بود. هزینه‎های پیش‎بینی نشده را می‎توان به دو بخش تقسیم نمود (قره باغیان، 1371):

  • هزینه‎های پیش‎بینی نشده جهت جبران تغییرات شرایط فیزیکی
  • هزینه‎های پیش‎بینی نشده جهت جبران تغییرات سیستم قیمت­ها

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *