دانلود پایان نامه ارشد: بررسی جایگزین کردن انرژی خورشیدی با گاز طبیعی در بخش خانگی

 مطالعه قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5-4- نتیجه گیری

در شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی، سیستم های گرمایش خورشیدی برای تولید آب گرم از منظر یک سرمایه گذار خصوصی مقرون به صرفه نمی باشد.

  • با در نظر داشتن پایین بودن قیمت حامل های سوخت در ایران اجرای سیستم آبگرمکن خورشیدی به لحاظ اقتصادی بصرفه نیست.
  • با در نظر داشتن سوخت‌های فسیلی با قیمت های سال 2014 (16/0 دلار امریکا در هر لیتر) هیچکدام از سیستم‌های خورشیدی مورد مطالعه نمی‌توانند اقتصادی باشند. این نتیجه حتی با در نظر گرفتن هزینه اندک نگهداری آنها و یا ارائه یارانه‌های 50 درصدی نیز مصداق دارد. علت این امر، یارانه‌های بسیار بالای ارائه شده برای تثبیت قیمت انرژی برای کل طیف مشتریان می‌باشد. قیمت تمام شده نفت برای خانوارهای ایرانی حدود یک بیستم قیمت نفت خام در بازار جهانی می باشد. استدلال مشابهی نیز برای تعرفه های مالیاتی نیروی برق صادق می باشد که از یارانه‌هایی تا سطح 60 درصد بهره مند هستند.

اقتصاد ایران از سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌های انرژی حرارتی خورشیدی سودهای خالصی را بدست خواهد آورد.

  • از نقطه نظر بودجه‌بندی، سرمایه‌گذاری در تاسیسات خورشیدی، مزایای فراوانی برای کشور ایران خواهد داشت. هزینه‌های تولید گرما توسط تاسیسات خورشیدی بسیار پائین‌تر از قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی می باشد. در نتیجه، ارائه یارانه توسط دولت ایران برای سرمایه‌گذاری بر روی تاسیسات حرارتی خورشیدی منفعت اقتصادی خواهد داشت.
  • سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، سرمایه‌گذاری بدون ریسک می باشد و درآمد بالایی برای اقتصاد ایران به همراه خواهد آورد. اگر فرض گردد که دولت ایران با دریافت وام از بازارهای مالی بین المللی با نرخ بهره 3% به طرفداری از تاسیسات خورشیدی بپردازد، مصرف سوخت برای گرمایش در خانوارهای ایرانی کاهش خواهد پیدا نمود.
  • معضلات در بخش انرژی ایران به تنهایی از طریق سیستم‌های گرمایش خورشیدی حل نخواهند گردید. اما بهره گیری از این سیستم‌ها می‌تواند گامی مهم به سوی بازسازی پایدار عرضه انرژی باشد. تغییر شرایط مورد نیاز در بازار انرژی برای بکارگیری انرژی حرارتی خورشیدی، برای سایر منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و انرژی ژئوترمال، به ویژه تکنولوژی‌های مرتبط با بهره‌وری انرژی مانند سیستم‌های روشنایی و دستگاه های سرمایش کارآمد نیز مزایایی را به همراه دارد.
  • سیاست کنونی قیمت‌گذاری در بخش انرژی ایران اثرات هنگفت و سنگینی بر روی اقتصاد ایران دارد (شکل 4). یارانه های بسیار بالا برای سوخت های مصرفی در گرمایش و حمل و نقل، در کنار یارانه‌های ارائه شده به نیروی برق موجب به بهره گیری غیر کارآمد از انرژی شده و از بکارگیری انرژی خورشیدی و سایر انرژی‌های تجدید پذیر جلو گیری نموده‌می باشد. نتیجه این امر اتلاف منابع با ارزش انرژی در ایران می باشد که می‌تواند در بازار جهانی با قیمت‌های بالایی به فروش رسیده و سرمایه‌های مالی بی‌شماری را برای کشور به همراه داشته باشد. همچنین بهره گیری داخلی از سوخت‌های فسیلی موجب انتشار آلودگی در محیط زیست شده که اثرات منفی بر روی سلامت بشر‌ها را به همراه داشته و به ساختمان‌ها آسیب می‌رساند و اندازه تولید محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد. متاسفانه، اینگونه هزینه‌ها می‌بایست توسط کلیه افراد جامعه پرداخته گردد. به غیر از هزینه‌های اجتماعی یاد شده که یارانه های بخش انرژی ایجاد می‌کنند، اثرات منفی دیگری نظیر عدم توسعه بخش تجاری در زمینه انرژی حرارتی خورشیدی و تکنولوژی‌های کارآمد نیز بر اقتصاد کشور وارد می گردد.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر می باشد؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *